Ceny plynu dosahujú tohtoročné rekordy. Vstupnú bránu pre ruský plyn držia teraz Ukrajinci

Trhové ceny zemného plynu v ostatných dňoch vyleteli nad psychologickú hranicu 40 eur za megawatthodinu. Ide o tohtoročné cenové rekordy. Ako uviedol pre agentúru SITA hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, dôvodom sú silnejúce boje v ruskej Sudže, kde sa nachádza dôležitý uzol európskeho zásobovania ruským plynom.

09.08.2024 09:37
Vladimir Putin, Deň ruského námorníctva Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (11)

„Z ruskej Sudže, kde sa nachádza dôležitý uzol európskeho zásobovania plynu sú totiž hlásené silnejúce boje medzi ruskými a ukrajinskými vojskami, ktoré do ruskej pohraničnej oblasti nečakane prenikli tento týždeň,“ uviedol Kovanda.

Karel Hirman Čítajte viac Hrozí úplné prerušenie dodávok ruského plynu už v najbližšom období, vyhlásil exminister Hirman

V rámci Európskej únie sú na hladkom prietoku plynu Sudžou závislé Slovensko a Rakúsko, čiastočne aj Maďarsko. Maďarsko ale plynovodným tranzitom cez Sudžu a následne Ukrajinu odoberá len menšiu časť svojho plynu. Väčšinu odoberá prostredníctvom čiernomorského plynovodu TurkStream. „Horšie sú na tom Slovensko a Rakúsko, ktorí sú prví na rane pokiaľ by pre boje došlo k trvalejšiemu výpadku dodávok cez Sudžu a ukrajinský tranzit,“ upozornil Kovanda.

Celkové dodávky spomínaným tranzitom predstavujú iba tri až päť percent celoeurópskeho dovozu plynu, takže plošná plynová kríza podľa Kovandu nehrozí. „Citeľnejší rast cien plynu v EÚ však nastať môže, a môžu ho pocítiť tiež domácnosti v Česku,“ dodal Kovanda.

Plynové zásobníky sú naprieč Európou v súčasnosti naplnené na 86 %. Teda na úrovni päťročného priemeru pre túto časť roku. Problémom podľa ekonóma je však pomerne teplé leto, ktoré významne zvyšuje dopyt po energiách, tak po plyne ako aj elektrine, a to pre zvýšený záujem o chladenie. „Preto nejde vylúčiť výraznejší rast veľkoobchodných cien plynu a elektriny v nadchádzajúcom čase, ktorý by nakoniec do svojich cenníkov museli premietnuť aj dodávatelia energií,“ upozornil Kovanda.

Podľa neho, je preto na mieste hneď v týchto dňoch cenu energií zafixovať, a to pokojne až na dva roky. „Pravdepodobnosť ďalšieho cenového rastu burzovného plynu je v súčasnosti omnoho väčšia, ako šanca na jeho cenový pokles,“ konštatoval Kovanda.

Na problémy s dodávkami ruského plynu na Slovensko cez Ukrajinu už pár dní upozorňuje aj náš bývalý minister hospodárstva a energetický analytik Karel Hirman. Tomu sa potvrdilo jeho varovanie, že dodávky ruského plynu cez Ukrajinu smerom na Slovensko sú vážne ohrozené. „Dodávky ruského plynu dnes citeľne klesajú!,“ zdôraznil na sociálnej sieti Hirman. Ukrajinský operátor tranzitného plynovodu podľa neho oznámil, že vo štvrtok 8.8.2024 dodávky ruského plynu smerom na Slovensko a do Európy klesnú na 37,25 mil. metrov kubických. Išlo by tak o najnižší denný objem od mája 2023. Predošlé mesiace sa dlhodobo držal denný tranzit na úrovni okolo 42 mil. kubíkov.

K poklesu dodávok dochádza podľa Hirmana v čase, keď sa odohrávajú ťažké boje medzi ukrajinskou a ruskou armádou v okolí ruského mestečka Sudža. „Pri tomto pohraničnom meste prechádza aj línia tranzitného plynovodu, ktorým sa dopravuje sibírsky plyn ďalej smerom na Ukrajinu a do Európy. A nachádza sa tu aj strategicky dôležitá meracia a odovzdávacia pohraničná stanica plynu. Tá by mala byť údajne tiež pod kontrolou ukrajinskej armády,“ vysvetlil Hirman a pripomenul, že v lete 2022 bola kvôli bojom vyradená z prevádzky druhá plynovodná tranzitná línia a pohraničná stanica Sochranivka. Odvtedy Sudža bola jediným bodom v prevádzke.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn