Podpredseda EK Valdis Dombrovskis v liste píše, že podľa informácií od maďarskej energetickej spoločnosti MOL, ktorá ruskú ropu dováža, sa táto ropa stáva na rusko-ukrajinskej hranici majetkom obchodných firiem, takže nepodlieha sankciám.
Komisia podľa listu dospela k predbežnému záveru, že „naliehavé konzultácie sa nezdajú byť opodstatnené, pretože v súčasnosti neexistujú známky bezprostrednej hrozby pre zabezpečenie dodávok“. Komisia tiež uviedla, že viaceré členské krajiny EÚ sa pýtajú, prečo Maďarsko a Slovensko doteraz neznížili svoju závislosť od dodávok ropy z Ruska. Dodala, že podľa jej analýzy má jadranský ropovod Adria dostatok voľných kapacít na zásobovanie oboch krajín ropou z iných zdrojov.

Slovensko a Maďarsko rozhodnutie Kyjeva umiestniť Lukoil na ukrajinský sankčný zoznam kritizujú. Tvrdia, že tento krok im bráni v nákupe ropy pre ich rafinérie a ohrozuje zásobovanie pohonnými látkami. „Pokiaľ sa blokovanie dodávok ropy nevyrieši, považujeme situáciu za vážnu a ohrozujúcu energetickú bezpečnosť Slovenska,“ oznámilo agentúre Reuters v písomnom vyjadrení slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Sankcie voči Lukoilu vstúpili do platnosti na konci júna, Slovensko a Maďarsko začali problémy s dodávkami ropovodom Družba hlásiť v polovici júla.
Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu rieky Volhy a v Bielorusku sa delí na dve vetvy – severnú vedie do Poľska a do Nemecka, južnú cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. Touto cestou vyvážajú ropu aj ďalšie ruské firmy, ktorým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do Česka podľa skoršieho oznámenia prevádzkovateľa ropovodov Mero pokračujú normálne.
