Najnovšiu informáciu v celom prípade priniesli britské ekonomické noviny The Financial Times. Tým niekoľko nemenovaných diplomatov prezradilo, aký postoj zaujme eurokomisia voči problému. Podľa novín už v stredu bolo jasné, že únia Bratislave a Budapešti nepomôže.
Čítajte viac Exminister Hirman tvrdo kritizuje PS: Pri kritike zastavenia dodávok ropy sú dosť mimo a mali by sa zamyslieť nad zelenou politikouV stredu mali totiž stretnutie zástupcovia pre obchod z členských krajín, pričom žiadny z nich sa nezastal Slovenska a Maďarska, tvrdia noviny. Povedali im to traja diplomati oboznámení s rokovaniami.
Jeden z nich dokonca povedal, že v zmluve mala Ukrajina bezpečnostnú klauzulu, ktorá umožňuje pozastavenie dodávok ropy. Noviny tiež pripomínajú, že je ironické, aby chcelo Maďarsko pomoc, keď sám premiér Viktor Orbán navštevuje diktátorov ako Vladimir Putin alebo čínskych predstaviteľov, aby vyjednával o mieri na Ukrajine, pričom vôbec nemá takýto mandát od únie.
Noviny tiež tvrdia, že Kyjev argumentuje tak, že objem ropy cez potrubia smerom na západ cez ich územie je rovnaký, pretože namiesto Lukoilu ho nahrádzajú iní ruskí dodávatelia.
Odhaduje sa, že MOL dostáva od Lukoilu zhruba tretinu až štvrtinu celkovej spotreby ropy. Exminister hospodárstva a dnes člen Demokratov Karel Hirman odhaduje, že bratislavská rafinéria Slovnaft od Lukoilu dostáva zhruba 25 percent dodávok ropy.
Pellegrini hovorí o odvete
Pred pár dňami pritom Ukrajine pohrozil prezident Peter Pellegrini. Slovensko by podľa neho mohlo pristúpiť k prijatiu odvetných opatrení voči Ukrajine za jej nedávne rozhodnutie o prerušení dodávok ropy spoločnosti Lukoil na naše územie.
Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) v stredu. Zastavenie dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska podľa politikov narúša dobré susedské vzťahy medzi krajinami.
„Pevne verím, že sa to zo strany Ukrajiny podarí čo najskôr dať do poriadku, pretože Slovensko ako suverénna krajina nakoniec bude musieť pristúpiť aj k nejakým odvetným opatreniam, a to by nebolo na prospech ani Ukrajiny a nie jej občanov, ani nikoho z nás v tomto regióne,“ vyjadril sa prezident.
Slovensko je podľa neho jedným z kľúčových dodávateľov elektrickej energie na Ukrajinu a v poskytovaní dodávok sa vždy zachovalo ako zodpovedný partner. Upozornil taktiež na humanitárnu pomoc, ktorú Slovensko poskytlo v nadväznosti na vojnu vyvolanou ruskou agresiou. V danej súvislosti spomenul aj darovanie kľúčových systémov slovenskej obrany smerom na Ukrajinu.
„Slovenská republika sa v kľúčových situáciách zachovala ako zodpovedný sused a dobrý partner vo vzťahu k Ukrajine. Boli sme schopní na naše vlastné náklady po prvýkrát v histórii pretransformovať náš plynovod tak, aby bol schopný fungovať v reverznom toku a zásobovali sme Ukrajinu v časoch, kedy nemala dostatok plynu,“ pripomenul Pellegrini.
Od ruskej spoločnosti Lukoil prestali Slovensko a Maďarsko dostávať ropu po tom, čo Ukrajina minulý mesiac zakázala tranzit ropy od tejto spoločnosti cez svoje územie. Túto ropu na Slovensku odoberala bratislavská rafinéria Slovnaft.