Predĺženie zmluvy s Gazpromom bolo chybou. Rakúšania si posvietia na zmluvu s Rusmi

Rakúske ministerstvo pre ochranu klímy a energetiku zriadilo komisiu na preskúmanie zmluvy o dodávkach plynu medzi ruským koncernom Gazprom a domácou energetickou spoločnosťou OMV. Jej členovia budú môcť nahliadnuť do textu zmluvy, ktorej obsah bol doteraz známy len samotnej spoločnosti OMV, oznámila v utorok šéfka rezortu Leonore Gewesslerová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

09.07.2024 14:18
Putin, lng Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin počas spustenia prvej technologickej linky na skvapalňovanie zemného plynu na gravitačných základniach v rámci projektu Arctic LNG2 v obci Belokamenka v Murmanskej oblasti, asi 1700 km severne od Moskvy, štvrtok, 20. júla 2023.
debata (3)

Zmluva medzi OMV a Gazpromom bola v roku 2018 predĺžená o dvanásť rokov z roku 2028 na rok 2040 za prítomnosti vtedajšieho rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza (ÖVP) a ruského prezidenta Vladimira Putina. Presný obsah zmluvy pozná len čiastočne štátom vlastnená spoločnosť OMV, nie však rakúska vláda alebo regulačný úrad E-Control. Známe je len to, že zmluva platí do roku 2040 a že obsahuje klauzulu „take-or pay“, čo znamená, že OMV zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo plynu.

fico Čítajte viac Fico vyvolal rozruch na žatve pri Trnave. Čo povedal prítomným?

Komisia bude analyzovať, či existuje spôsob, ako vycúvať so zmluvy s Gazpromom. Posúdiť má aj politické okolnosti súvisiace s jej predĺžením. „Predĺženie zmluvy v roku 2018 bolo chybou,“ povedala na tlačovej konferencii ministerka Gewesslerová.

Komisia by mala o predbežných výsledkoch svojej práce informovať na jeseň, pričom záverečná správa by mala byť k dispozícii do konca roka.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom