Definitívny koniec ruského plynu na Slovensko? Ukrajinci nechcú Gazprom, Zelenskyj otvoril nové riešenie

Ukrajina rokuje o dodávkach zemného plynu z Azerbajdžanu do Európskej únie (EÚ). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

04.07.2024 09:11
Švajčiarsko Ukrajina Summit Mierový uarus Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie na mierovom summite o Ukrajine v horskom stredisku Bürgenstock pri meste Luzern vo Švajčiarsku v sobotu 15. júna 2024.
debata (33)

Kyjev si chce totiž zachovať úlohu tranzitnej krajiny a pomôcť západným susedom zaistiť ich energetickú bezpečnosť, uviedol v stredu v rozhovore pre Bloomberg ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Veľké Kapušany Eustream plynovod Čítajte viac Zbaví sa Slovensko definitívne ruského plynu? Onedlho skončí jeho preprava, v hre je náhrada z Azerbajdžanu

Dohoda o nahradení ruského plynu azerbajdžanským je jedným z návrhov, o ktorých diskutujeme, uviedol Zelenskyj pre Bloomberg News. „Teraz sa tým zaoberajú predstavitelia vlády,“ povedal.

Cez Ukrajinu sa aj napriek viac ako dvom rokom plnohodnotnej vojny s Ruskom stále do Európy prepravuje takmer 15 miliárd kubických metrov (m3) ruského plynu ročne. To je však len zlomok zo 150 miliárd m3 plynu, ktorý prúdil plynovodmi pred vojnou.

Ukrajinskí predstavitelia už jasne dali najavo, že Kyjev nepredĺži dohodu s ruským Gazpromom. Jej platnosť vyprší na konci tohto roka.

SR MH ceny energie 2024 BAX Čítajte viac Ministerka Saková o hrozbe Gazpromu: Zatiaľ o ničom nevieme, ale spolovice už nie sme závislí na ruskom plyne

Ukrajina nemá spoločnú hranicu s Azerbajdžanom, takže všetok azerbajdžanský plyn by sa musel prepravovať cez Rusko.

Poradca azerbajdžanského prezidenta Hikmat Hadžijev v júni pre agentúru Reuters povedal, že EÚ a Ukrajina požiadali Azerbajdžan, aby pomohol pri rokovaniach s Ruskom o tranzite plynu.

EÚ výrazne obmedzila dovoz ruského plynu. Niektoré stredoeurópske krajiny sú však stále závislé od plynu, ktorý prichádza z Ruska a prepravuje sa plynovodom cez Ukrajinu.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Azerbajdžan