Porovnanie, čím je najlacnejšie kúriť. Plynári tvrdia, že sú to plynové kotle

Moderný kondenzačný plynový kotol je cenovo najdostupnejšie nízkoemisné riešenie vykurovania. Vyplýva to z viacerých porovnaní prevádzkových nákladov tepelných čerpadiel a plynových kondenzačných kotlov, ktoré realizovali odborníci na energetiku a nedávno aj nezávislí odborníci z akademického prostredia.

19.06.2024 09:11
kotol Foto:
debata (3)

Na konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) „Technické výzvy slovenského plynárenstva“ v Žiline to povedal vedúci rozvoja sieťového obchodu spoločnosti SPP – distribúcia Jerguš Vopálenský.

Jozef Holjenčík Čítajte viac Šéf regulátora ohlásil koniec „zmluvného otroctva“. Štát spustil legislatívnu smršť, budeme za energie platiť menej?

„V prípade tepelného čerpadla dosahuje reálna účinnosť premeny energie hodnotu 2,5 až 3, čo je v súlade so zisteniami akademickej obce. Avšak cena elektrickej energie na Slovensku aj v Európe je vždy približne trikrát vyššia ako cena zemného plynu,“ pripomenul Jerguš Vopálenský. Z toho jasne vyplýva, že pri používaní tepelného čerpadla nie je možné v porovnaní s moderným kondenzačným plynovým kotlom na mesačných nákladoch na energie výraznejšie ušetriť.

Vopálenský upozornil, že kúpna cena tepelného čerpadla je pritom až trikrát vyššia ako kúpna cena moderného kondenzačného plynového kotla a zároveň je cena elektriny výrazne vyššia ako cena plynu. „Je potrebné si uvedomiť, že tento pomer, to znamená 1:3 v prospech zemného plynu, vyplýva z fundamentálneho fungovania európskych energetických búrz a bude tu s nami ešte dlhé desaťročia,“ uviedol.

Tento pomer je určený trhom, keďže plyn sa používa ako zdroj elektriny pri vyvažovaní elektrických sietí, a teda pomer ceny elektriny a plynu primárne vychádza z účinnosti energetickej premeny plynu na elektrinu v paroplynových elektrárňach. Podľa Vopálenského teda nie je určený administratívne, ale je závislý od fyzikálnych parametrov paroplynovej elektrárne. „Preto nevidíme, že by sa v blízkej budúcnosti nevýhodnosť tepelného čerpadla voči zemnému plynu výraznejšie zmenila ani na Slovensku, ani v Európe,“ uzavrel Vopálenský.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #kotle