Taraba naráža na Európsku komisiu. Jeho zmeny sa musia presunúť na september

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) presunul rokovanie o vládnej novele zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) na septembrovú schôdzu parlamentu. Informoval o tom Taraba na dnešnom zasadaní parlamentného Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

11.06.2024 15:26
Robert Fico / Tomáš Taraba / Foto: ,
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. V pozadí premiér Robert Fico
debata

Novela zákona EIA má byť podľa šéfa envirorezortu ešte prekonzultovaná s Európskou komisiou (EK). Cieľom novelizácie má byť odstránenie a úprava procesov v zmysle upozornení EK. Materiál predložený ministerstvom životného prostredia predpokladá odstránenie problémov administratívneho procesu vyplývajúcich z praxe a jeho prispôsobenie v oblasti výstavby a územného plánovania, skrátenia konaní a zabezpečení vyššej profesionality štátnej správy.

Gabčíkovo Čítajte viac Predaj elektriny z Gabčíkova cez schránkovú firmu? V jej pozadí sú Ukrajinci

Tamara Stohlová (PS), podpredsedníčka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, po zasadaní výboru informovala, že najväčšou hrozbou novely zákona o EIA je, že verejnosť, ale aj samosprávy stratia právo zúčastňovať sa na drvivej väčšine posudzovaní. „Minister sa nakoniec rozhodol kontroverzný zákon posunúť na septembrovú schôdzu parlamentu. Keby nebolo nášho tlaku, konštruktívnej kritiky a využívania všetkých parlamentných nástrojov vrátane obštrukcie, zákon by už bol schválený. Minister teraz získava čas na odstránenie najproblematic­kejších úsekov zákona a avizovanú konzultáciu s EK,“ uviedla Stohlová.

debata chyba
Viac na túto tému: #Tomáš Taraba