Kľúčový plynovod do Európy, ktorého porucha, vyhnala ceny plynu nahor, sa opravuje

Problémy s dodávkami nórskeho plynu do Európy sa zmierňujú, keďže kľúčový plynovod bude pravdepodobne do piatka (7. 6.) opravený a obnoví prevádzku. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

04.06.2024 15:51
SR Výrava Heger plynovod Poľsko POX Foto:
Ilustračné foto.
debata (25)

Výpadok dodávok cez toto potrubie ovplyvnil vývoz plynu z Nórska a viedol v pondelok (3. 6.) k nárastu cien komodity. Obnova jeho prevádzky v závere tohto pracovného týždňa zmierni obavy z nedostatku dodávok, ale stále bude slúžiť ako čerstvá pripomienka závislosti Európy od nórskeho plynu.

Gazprom Čítajte viac Dodávky ruského plynu do Európy od Gazpromu nečakane vzrástli. Čo sa stalo?

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame do 10.25 h SELČ klesla o 4 % na 34,93 eura za megawatthodinu (MWh). Pondelňajší výpadok vyhnal európske ceny plynu na 38,56 eura/MWh, čo bola najvyššia úroveň od decembra 2023.

Spoločnosť Gassco, prevádzkovateľ potrubia z Nórska do Európy, pripísal problémy prasknutiu potrubia na plošine Sleipner Riser spoločnosti Equinor.

Výpadok dodávok plynu v Európe zvýšil ceny aj v USA a Ázii pre obavy, že by mohol viesť k napätiu na trhu a súboju o zabezpečenie skvapalneného zemného plynu (LNG). USA sú hlavným vývozcom LNG a výpadky dodávok inde zvyšujú dopyt po exporte z Ameriky a následne zvyšujú domáce ceny plynu.

Nórsko v roku 2022 predbehlo Rusko a stalo sa najväčším dodávateľom plynu do Európy po invázii ruskej armády na Ukrajinu. Tým sa akékoľvek výpadky na nórskych poliach stali možným spúšťačom vyšších cien.

V roku 2022 pokrylo Nórsko 26 % spotreby zemného plynu v Británii a Európskej únii (EÚ).

„Výpadky opäť poukazujú na riziká na európskom trhu s plynom, ktorý je stále veľmi závislý od jednotlivých producentských krajín,“ uviedla šéfka komoditného výskumu Commerzbank Thu Lan Nguyenová.

Alfred Hansen, vedúci systémových operácií v Gassco, po stretnutí s predstaviteľmi Equinoru vyjadril presvedčenie, že problémy sa onedlho vyriešia. Pripustil, že opravy by mohli trvať dlhšie alebo aj kratšie, ale nepredpokladá, že budú trvať týždne.

Gassco je v neustálom kontakte so spoločnosťou Equinor a na svojej webovej stránke aktualizuje vývoj situácie, povedal Hansen.

Nórske nominácie na dodávky plynu v utorok mierne vzrástli na 264 miliónov metrov kubických (m3) za deň, z 256 miliónov m3/deň v pondelok, podľa údajov spoločnosti Gassco, ale stále sú výrazne pod 300 alebo viac miliónov m3/deň, ktoré sa bežne plánujú.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Nórsko