Šejkovia z OPECu a Rusi musia zakročiť, aby ceny ropy neklesali. Budú škrtať ťažbu

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom sa v nedeľu pravdepodobne dohodnú na predĺžení obmedzenia ťažby ropy do konca tohto roka a možno aj do roku 2025. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s problematikou.

02.06.2024 14:22
ropa, ťažba ropy, čierne zlato Foto:
V katarskej Dauhe sa bude konať 17. apríla schôdzka štátov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov, ktorí nie sú členmi ropného kartelu. Mali by diskutovať o zmrazení produkcie na januárovej úrovni, čo má podporiť súčasné nízke ceny suroviny.
debata (3)

Kľúčoví producenti združení vo formáte OPEC+ sa snažia podporiť trh s ropou v situácii, keď globálny dopyt rastie pomalým tempom, vysoké úrokové sadzby brzdia ekonomiku a konkurencia zo strany USA sa stupňuje.

cukrár, kuchár, výučba, učeň, kuchyňa, cukrovinky Čítajte viac Na Slovensku sa rozmohol biznis s nelegálnymi zákuskami. Samozvaní cukrári oberajú štát o milióny eur a ohrozujú zdravie ľudí

Ceny ropy sa v súčasnosti pohybujú okolo 80 amerických dolárov (73,72 eura) za barel (1 barel = 159 litrov), čo je menej, ako mnohí členovia OPEC+ potrebujú na vyrovnanie svojich rozpočtov. Obavy z pomalého rastu dopytu v Číne, ktorá je najväčším dovozcom ropy, tlačia ceny nadol a mnohí analytici očakávajú, že ropný kartel predĺži produkčné škrty.

Členovia OPEC+ pristúpili od konca roka 2022 k sérii hlbokých obmedzení ťažby. V súčasnosti ju znižujú celkovo o 5,86 milióna barelov denne (bpd), čo predstavuje približne 5,7 % globálneho dopytu. Zníženia zahŕňajú 3,66 milióna bpd zo strany členov OPEC+ platné do konca roka 2024 a 2,2 milióna bpd, ku ktorým pristúpili dobrovoľne viacerí členovia a ktorých platnosť vyprší koncom júna.

Nedeľňajšia dohoda by mohla zahŕňať predĺženie niektorých alebo všetkých škrtov vo výške 3,66 milióna bpd do roku 2025 a čiastočné alebo úplné predĺženie dobrovoľných škrtov vo výške 2,2 milióna bpd do tretieho alebo štvrtého štvrťroka 2024, uviedli zdroje agentúry Reuters.

Krajiny, ktoré dobrovoľne pristúpili k väčším zníženiam ako sú tie, na ktorých sa dohodla širšia skupina, sú Alžírsko, Irak, Kazachstan, Kuvajt, Omán, Rusko, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Zástupcovia skupiny budú mať v nedeľu sériu online a osobných rokovaní, ktoré sa začali približne o 11.30 h SELČ rozhovormi na ministerskej úrovni. Niekoľko kľúčových ministrov, najmä z krajín, ktoré pristúpili k dobrovoľným škrtom, odletelo do Rijádu, hlavného mesta Saudskej Arábie, uviedli zdroje. Ďalší ministri sa k rokovaniam pripoja online.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #OPEC+