Definitívny odklon od ruského plynu? Berlín zruší poplatok za tranzit cez Nemecko, tlačilo na to aj Slovensko

Nemecko chce zrušiť kontroverzný poplatok za tranzit plynu, na ktorý sa sťažujú niektoré krajiny EÚ, vrátane Slovenska a Česka. Povedal štátny tajomník pre hospodárske záležitosti Sven Giegold s tým, že sa na tom dohodla nemecká vláda. Vzhľadom na to, že si to vyžaduje zmenu zákona, je najbližším možným termínom pre zrušenie poplatku podľa neho začiatok roka 2025.

30.05.2024 12:31
debata (9)
Ministerka Saková o hrozbe Gazpromu: Zatiaľ o ničom nevieme, ale spolovice už nie sme závislí na ruskom plyne
Video
Rakúska firma OMV upozornila, že Gazprom by mohol kvôli prehratým súdnym sporom zastaviť dodávky ruského plynu do Európy, na čo by zrejme doplatilo aj Slovensko. Ministerka hospodárstva Denisa Saková hovorí, že zatiaľ o nijakých problémoch s Gazpromom nevie. No spolovice už Slovensko nie je závislé na ruskom plyne, dodáva. Prúdi sem totiž z viacerých smerom, nielen z východu z Ukrajiny. Vláda rokovala aj o dodávkach plynu z Azerbajdžanu, čím by sa zase znížila závislosť na ruskom plyne.

Česko, Slovensko, Rakúsko a Maďarsko stupňovali tlak na Európsku komisiu (EK), aby zakročila proti spornému poplatku. V spoločnom dokumente, ktorý má ČTK k dispozícii, požiadali krajiny komisiu o konkrétne kroky. Dôvodom kritiky je napríklad to, že podľa nich tento poplatok sťažuje odstúpenie od dodávok ruského plynu, pretože neúmerne zvyšuje náklady na dovoz plynu zo západnej Európy.

lng norsko terminal Čítajte aj Európska krajina je pripravená úplne vytlačiť Rusko. Rekordne zainvestuje do ťažby plynu a ropy

Zrušenie poplatku by výrazne znížilo náklady na tranzit plynu cez Nemecko a podporilo spoločné úsilie o odklon od ruského plynu. Giegold uviedol, že zámerom poplatku nebolo brániť integrácii trhov v Európe alebo dokonca narušiť nezávislosť od Ruska, práve naopak. Poplatok bol podľa neho použitý na financovanie plnenia zásobníkov plynu, čo má pomôcť udržať nezávislejší a stabilnejší trh v Európe.

fico Čítajte aj Ukrajina poprela slová premiéra Fica. Zmluva o tranzite ruského plynu končí, vyhlásila

Poplatok zaviedlo Nemecko na jeseň roku 2022 a mal slúžiť na pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch a zabezpečenie bezpečnosti dodávok. Poplatok sa týka spoločností a spotrebiteľov v Nemecku a dovozcov v susedných krajinách, ktorí nakupujú plyn prostredníctvom nemeckých plynovodov. Nemeckých spotrebiteľov sa zrejme zrušenie nedotkne. Platnosť tohto poplatku bola nedávno predĺžená do apríla 2027 a od júla sa má poplatok zvýšiť na 2,5 eura za megawatthodinu zo súčasných 1,86 eura, uviedla agentúra DPA.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #tranzit plynu #ruský plyn