Holanďania povolili ťažbu plynu v Severnom mori. Prvé kubíky plynu chcú dodávať už tento rok

Holandské ministerstvo hospodárstva povolilo kontroverznú ťažbu zemného plynu v Severnom mori. Nedostatky, na ktoré poukázal v apríli správny súd v Haagu, boli odstránené, čo znamená, že holandská energetická spoločnosť One-Dyas môže od 31. mája pokračovať v plánovaných stavebných prácach na vybudovanie vrtnej plošiny, oznámilo ministerstvo v stredu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

29.05.2024 16:53
Britain Energy Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (1)

Konzorcium pod vedením spoločnosti One-Dyas plánuje ťažbu zemného plynu z ložiska pri dvoch ostrovoch v Severnom mori. Na tento účel sa má na holandskom území približne 23 kilometrov severozápadne od ostrova Borkum vybudovať ťažobná plošina. S ťažbou sa počíta v holandských aj nemeckých výsostných vodách, v blízkosti Národného parku Waddenské more v spolkovej krajine Dolné Sasko.

lng norsko terminal Čítajte viac Európska krajina je pripravená úplne vytlačiť Rusko. Rekordne zainvestuje do ťažby plynu a ropy

Proti projektu opakovane demonštrovali ochrancovia životného prostredia a obyvatelia ostrovov. Spoločnosť One-Dyas v stredu potvrdila, že sa drží svojho cieľa vyťažiť prvý zemný plyn už v tomto roku.

Holandsko udelilo povolenie na ťažbu plynu v lete 2022, proti čomu podali žalobu viaceré environmentálne organizácie v Holandsku a v Nemecku. Projekt si vyžaduje súhlas oboch krajín, pričom nemecká strana ešte povoľovacie konanie neukončila.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #plyn