Európska krajina je pripravená úplne vytlačiť Rusko. Rekordne zainvestuje do ťažby plynu a ropy

Nórske spoločnosti by mohli tento rok zaznamenať rekordné investície do oblasti ropy a plynu a na vysokej úrovni by sa investície mali udržať aj v roku 2025. Uviedol to nórsky štatistický úrad (SSB), ktorý vychádza z rozvoja viacerých nových ložísk. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

28.05.2024 13:22
lng norsko terminal Foto:
LNG terminál v Nórsku.
debata (2)

SSB odhaduje, že firmy z najväčšieho sektora v rámci nórskeho hospodárstva investujú tento rok 246,9 miliardy nórskych korún (21,63 miliar­dy eur).

Ropa Čítajte viac Známa banka Goldman Sachs vydala predpoveď. Týka sa čierneho zlata a jeho konca

V ostatnom prieskume vo februári sa očakávalo, že ropné a plynárenské firmy investujú 243,6 miliardy NOK. Ak sa odhad potvrdí, bude to znamenať nový rekord, ktorý prekoná ten predchádzajúci spred 10 rokov. Doterajší rekord drží rok 2014, v ktorom ropné a plynárenské spoločnosti v Nórsku investovali 224 miliárd NOK.

Na vysokej úrovni očakáva SSB investície v oblasti prieskumu a ťažby ropy a plynu aj v budúcom roku, aj keď ich objem by sa mal znížiť. Odhaduje sa, že firmy v roku 2025 investujú do ropy a zemného plynu 215,8 miliardy NOK. Aj tento odhad je však lepší než ten z februára, keď sa počítalo s poklesom objemu investícií na 205 miliárd NOK.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #plyn #Nórsko