Slovinci chcú novú jadrovú elektráreň. Stáť by mala 9 až 15 miliárd eur

Náklady na výstavbu reaktorového bloku s výkonom 1000 až 1650 megawattov na 9,3 až 15,4 miliardy eur.

25.05.2024 14:10
Jadrový reaktor / jadrová elektráreň / Foto: ,
O novej jadrovej elektrárni bude v Slovinsku referendum. (ilustračné foto)
debata

Slovinský parlament vo štvrtok (23. 5.) schválil referendum o výstavbe novej jadrovej elektrárne. Konzultatívne ľudové hlasovanie podporili všetky parlamentné strany s výnimkou malého vládneho zoskupenia Ľavica. Podľa skorších vyhlásení vlády by sa malo uskutočniť koncom novembra.

Zákonodarný zbor schválil vypísanie referenda pomerom hlasov 71 ku 6. Takáto takmer úplná podpora naprieč celým politickým spektrom je v slovinskom parlamente zriedkavá. Koaličné aj opozičné strany sa však zhodujú, že druhá jadrová elektráreň je nevyhnutná na zabezpečenie budúcich dodávok energie pre Slovinsko.

Návrh na referendum predložili spoločne štyri z piatich parlamentných strán. Najmenšia koaličná strana Ľavica hlasovala proti s odôvodnením, že jej chýbajú dostatočné informácie o nákladoch a ziskovosti tak rozsiahleho projektu. V reakcii na kritiku zodpovedné orgány prisľúbili, že do konania referenda predložia všetky relevantné informácie.

Investor, štátna energetická spoločnosť Gen Energija, nedávno odhadol náklady na výstavbu reaktorového bloku s výkonom 1000 až 1650 megawattov na 9,3 až 15,4 miliardy eur. Nový blok by mal stáť v areáli jedinej slovinskej jadrovej elektrárne Krško, ktorá sa nachádza približne 100 kilometrov východne od slovinskej metropoly Ľubľana.

debata chyba
Viac na túto tému: #jadrová elektráreň #Slovinsko #energia z jadra