Prišlo vážne varovanie o konci ruského plynu do EÚ, aj na Slovensko. Rakúska firma hovorí, čo môže nasledovať

Objavilo sa nové varovanie, že by mohli Rusi vypnúť plyn do krajín EÚ. Na hrozbu upozornil exminister hospodárstva a dnes člen strany Demokrati Karel Hirman, ktorý si všimol správu veľkej rakúskej energetickej spoločnosti OMV. Hrozba sa týka aj Slovenska, pretože Slovenský plynárenský priemysel (SPP) je jedným z posledných európskych odberateľov potrubného plynu, ktorý dodáva Gazprom.

24.05.2024 11:05
debata (130)
Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr o 13. dôchodku
Video

„Prišlo ďalšie vážne varovanie o možnosti predčasného prerušenia dodávok ruského plynu do EÚ. Tentoraz s ním prišiel rakúsky koncern OMV, ktorý stále patrí – spolu so slovenským štátnym SPP – k posledným veľkým odberateľom potrubným tranzitným systémom cez Ukrajinu a Slovensko,“ napísal Hirman.

Dôvod, prečo by mohol Gazprom prerušiť dodávky, má právne pozadie a je trochu komplikovanejší. No zjednodušene sa dá popísať takto: OMV tvrdí, že jedna nemenovaná veľká európska energetická spoločnosť na základe rozhodnutia súdu si môže uplatniť voči Gazpromu podlžnosti či vymáhanie dlžnej sumy. A to aj na úkor OMV. Ak by táto nemenovaná firma tak učinila a zakročila by voči ruskému štátnemu plynárenskému gigantu, OMV sa obáva, že ako odvetu by Gazprom jednoducho vypol plyn. Odvoláva sa na príklady z minulosti.

TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Čítajte viac Slovensko sa zbavilo jedného zo svojich najväčších problémov. Teraz môžeme tlačiť na platy, vyhlásil minister Tomáš

„V prípade takéhoto rozhodnutia považuje OMV za pravdepodobné, že Gazprom zastaví dodávky plynu na základe zmluvy o dodávkach plynu s OMV, čo ovplyvní rakúsky trh s plynom. Toto hodnotenie je založené na správaní Gazpromu v podobných situáciách,“ tvrdí tlačová správa rakúskej firmy.

„Ak to prevedieme do zrozumiteľnej reči, tak sa dá predpokladať, že niektorý z európskych veľkých bývalých klientov Gazpromu, ktorému po útoku na Ukrajinu vo februári 2022 nedodal zazmluvnený plyn, si vysúdil odškodnenie. Toto odškodnenie si môže voči Gazpromu uplatniť na celom území EÚ. To znamená, že sa môže realizovať aj na úkor platieb za dodávky plynu, ktoré od Gazpromu ešte prúdia na územie EÚ,“ myslí si Hirman.

Podobná situácia môže nastať aj s SPP. „Ak sa to môže týkať OMV, tak sa to rovnako môže týkať aj SPP. OMV už spolu s príslušnými rakúskymi inštitúciami a vládou upokojuje svojich odberateľov, že na prerušenie dodávok plynu z Ruska je už pripravená. Má zaistené alternatívne dodávky aj trasy tak na nadchádzajúcu zimu, ako aj na zimu 2025–2026. Otázka je, ako je pripravený SPP, slovenská vláda či energetický regulátor,“ dodáva exminister.

SPP: Plynu je dosť

SPP ubezpečuje, že pre domácnosti a všetkých svojich odberateľov má dostatok plynu. „Našim zákazníkom od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti preto garantujeme bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii,“ vyhlásil hovorca firmy Ondrej Šebesta.

Aktuálne Gazprom SPP dodáva všetko podľa platných zmlúv. „Dva roky máme mimo ruského zdroja zabezpečené diverzifikované portfólio ďalších piatich veľkých medzinárodných energetických dodávateľov ako BP, Exxon Mobil, Shell, RWE alebo ENI,“ pokračuje Šebesta.

Na margo informácií OMV sa slovenská plynárenská firma nechce vyjadrovať, keďže nemá detailnejšie informácie. „SPP má nateraz k dispozícii len všeobecné, verejne dostupné informácie, ku ktorým sa nebude vyjadrovať,“ zakončil hovorca.

Aktuálne má Slovensko po ďalšej teplej zime naplnené zásobníky na vyše 72 percent. Priemer krajín EÚ je pritom takmer 68 percent.

Podľa Inštitútu pre výskum energie a čistého vzduchu je Slovensko od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu jedenástym najväčším odberateľom plynu spomedzi všetkých krajín sveta.

Rusko bolo pred inváziou veľkým exportérom plynu do EÚ, dodávalo ho až 40 percent z celkového objemu. Ten sa však v súčasnosti scvrkol na zhruba 10 percent. Aj keď objem potrubného plynu klesol, zvýšil sa objem toho skvapalneného, ktorý Moskva vyváža tankermi. Tak sčasti Kremeľ vykompenzoval finančné straty. Najnovšie mu však EÚ chce zamedziť príjmy aj z predaja skvapalneného plynu a to tak, že plánuje zamedziť prekládku z ruských tankerov v európskych plynových termináloch.

Analytik: Hrozba môže byť reálna

Odborník na energetiku Ján Pišta zo spoločnosti JPX hovorí, že hrozba zastavenia plynu môže byť reálna. „Je to celkom reálna hrozba, ale ak by Gazprom zastavil dodávky, aby zabránil tomu, že za svoj plyn nedostane zaplatené, lebo bude skonfiškovaný, musel by na to mať dobrý dôvod, ktorý by mu umožnil uplatniť klauzulu vyššej moci a vyhnúť sa tak žalobe jeho odberateľov,“ tvrdí Pišta.

Myslí si, že skonfiškovanie príjmov Gazpromu za minulé dodávky mu tento dôvod pre nedodanie budúcich záväzkov nedáva, muselo by teda dôjsť k niečomu inému, aby sa vyvinil. „Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú. Viem si dokonca predstaviť, že ak by to vyeskalovalo, môže dôjsť k zničeniu plynovej infraštruktúry na Ukrajine, a to by dalo Gazpromu titul vyššej moci. Keďže vzťahy medzi Ruskom a Európou ochladli, nejaká ústretovosť sa nedá očakávať. Riziko poklesu dodávok ruského plynu na Slovensko počas tohto roka sa teda zvýšilo a táto neistota nedovolí cenám hlboko klesať,“ dodáva Pišta.

Preprava plynu cez Ukrajinu sa končí

Súdne spory s Gazpromom má viacero európskych firiem. Patrí medzi ne aj slovenská energetická firma Západoslovenská energetika (ZSE). Chce od neho 9 miliónov eur. Súd v ruskom Petrohrade jej však zakázal pokračovať v arbitráži v Európe a hrozí jej pokutou približne v rovnakej výške.

Aj iné energetické firmy, ktoré vedú s Gazpromom spory, sú proti tomu, aby mal v súdnych sporoch väčšie slovo Petrohrad ako európske súdy a nesúhlasia s jeho rozhodnutiami.

S plynom súvisí ešte jedna správa. Koncom tohto roka sa skončí zmluva na prepravu ruského potrubného plynu cez Ukrajinu aj na Slovensko. Ukrajinci ho už ďalej nechcú prevážať na Západ a je otázne, čo bude ďalej.

© Autorské práva vyhradené

130 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #SPP #Gazprom #Karel Hirman