Vláda schválila výstavbu nového jadrového bloku. Saková a Kamenický dostali úlohy, čo majú pripraviť

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila zámer výstavby nového jadrového zdroja s inštalovaným výkonom do 1 200 megawattov. Nateraz sa len vie, že nový jadrový blok by mal vyrásť v lokalite Jaslovských Bohuníc.

15.05.2024 12:26 , aktualizované: 12:30
SR ÚV MH Fico Saková rokovanie kontrola TK BAX Foto: ,
Premiér Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková.
debata (2)

Ďalšie podrobnosti, ako termíny prípravných a realizačných prác, predpokladaný harmonogram výstavby, finančné zabezpečenie výstavby a proces výberu investora a technológie vhodnej pre výstavbu nového jadrového zdroja má ministerka hospodárstva Denisa Saková predložiť vláde do 31. októbra tohto roka.

Elektrárne ukázali dokončené Mochovce 3. Ako to vyzerá vo vnútri?
Video

Slovensko už prostredníctvom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovensko (JESS) pracuje zhruba 15 rokov na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Či ide o totožný projekt, o akom aktuálne rozprávajú vládni politici, nateraz nie je isté. Spoločnosť JESS zatiaľ na otázky portálu SITA Energetika neodpovedalo.

parlament, fico Čítajte viac Fico oznámil, že čoskoro ohlási výstavbu nového atómového bloku v Jaslovských Bohuniciach

Ako uviedla začiatkom marca pre agentúru SITA hovorkyňa JESS Rebeka Ryšková, momentálne sa firma sústreďuje na získanie dvoch licenčných rozhodnutí. Ide o povolenie o umiestnení nového jadrového zdroja podľa Atómového zákona a o povolenie o umiestnení podľa Stavebného zákona. „Projekt nového jadrového zdroja má naďalej miesto v slovenskej energetike, ako to bolo aj zadeklarované v programovom uznesení vlády SR,“ dodala Ryšková.

Na výstavbe novej jadrovej elektrárne na miestach v súčasnosti odstavovaných jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach sa naďalej podieľa aj česká spoločnosť ČEZ prostredníctvom svoje dcérskej spoločnosti ČEZ Invest Slovensko. Tá je stále 49-percentným akcionárom v spoločnosti JESS. „Česká firma naďalej intenzívne spolupracuje na projekte nového jadrového zdroja spolu s druhým akcionárom, ktorým je spoločnosť JAVYS,“ konštatovala Ryšková.

Spoločnosť JESS založila za účelom výstavby novej jadrovej elektrárne ešte prvá vláda Roberta Fica v roku 2009. Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový reaktor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029.

Mochovce elektráreň blok 3 Čítajte viac Výstavba jadrovej elektrárne napreduje. Kto zabezpečí elektrinu pre vaše deti, reaguje na kritikov šéf jadrovej firmy

V súčasnosti sa už uvažuje s rokom 2039. S výstavbou by sa mohlo začať v roku 2031. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred ôsmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaslovské Bohunice #vláda SR #jadrové elektrárne