Kabinet narýchlo mení energetické zákony, chce mať právo vyhlasovať stav núdze v teplárenstve

Vláda narýchlo mení energetické zákony. Ich zmenou v skrátenom legislatívnom konaní si chce zabezpečiť právomoc vyhlásiť stav núdze v tepelnej energetike. „Cieľom je, aby bolo možné v čase mimoriadnych okolností zabezpečiť na vymedzenom území núdzové prevádzkovanie zariadení potrebných na výkon regulovanej činnosti, núdzové prevádzkovanie sústavy tepelných zaradení,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva.

02.05.2024 12:44
Jozef Holjenčík Foto: ,
Po demisii Jozefa Holjenčíka bude mať ÚRSO nového šéfa. Koho, je nateraz ešte otázne.
debata (3)

Zmenou energetických zákonov sa má podľa ministerstva zabezpečiť kontinuita prevádzky tepelných zariadení, keďže v prípade ich odstavenia a dlhodobého prerušenia prevádzky by sa mohli poškodiť.

energie Čítajte viac Účet za teplo môže vzrásť dvojnásobne. Komu to hrozí a ako sa počíta vyúčtovanie po novom?

„Návrhom zákona o regulácii v sieťových odvetviach sa dopĺňajú kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví v oblasti vecnej regulácie, spresňujú sa prípady, kedy úrad vykonáva mimoriadnu reguláciu, dopĺňa sa dôvod na zmenu a zrušenie rozhodnutí úradu vydaných regulovanému subjektu, ktorému bolo zrušené povolenie na podnikanie v energetike,“ dodalo ministerstvo.

Za účelom zabezpečenia núdzového prevádzkovania sústavy tepelných zariadení a zásobovania teplom na vymedzenom území v čase mimoriadnych okolností sa ustanovujú práva a povinnosti účastníkov právnych vzťahov vrátane pôvodného držiteľa povolenia, vlastníka sústavy tepelných zariadení alebo jej časti, úradom určeného držiteľa povolenia a odberateľa.

O novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach ako aj o zmenách v ďalších energetických zákonoch by mal parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #teplo