Ministerstvo financií zaujalo pri cenách benzínu pozíciu mŕtveho chrobáka. Fico točil videá, keď stál 1,5 eura

Slovenskí motoristi si zrejme musia na drahé tankovanie zvyknúť. Slovenská vláda nateraz totiž s najväčšou pravdepodobnosťou neplánuje žiadne kroky, ktoré by korigovali ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach. Úrad vlády a ministerstvo hospodárstva dávajú od toho ruky preč. Ministerstvo financií zaujalo v otázke drahých pohonných látok pozíciu mŕtveho chrobáka.

24.04.2024 10:41
fico Foto:
Šéf Smeru Robert Fico s Erikom Kaliňákom tankujú drahý benzín.
debata (32)

„Vaše otázky, prosím, adresujte na kompetenčne príslušné rezorty financií a hospodárstva,“ reagoval pre agentúru SITA tlačový odbor úradu vlády na otázky ohľadom prípravy možných opatrení na zníženie cien benzínov či nafty. Ministerstvo hospodárstva nám odkázalo, že v tejto otázke nemá kompetencie konať. Ministerstvo financií na poslané otázky vôbec nereagovalo, a to ani po opakovanom dopytovaní sa odpovedí. Všetkých troch štátnych inštitúcií sme sa opýtali, či sa neplánujú niečo robiť s vysokými cenami pohonných látok. Od ministerstva financií sme sa ešte chceli dozvedieť, či náhodou neplánujú znížiť spotrebnú daň na benzíny a naftu.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, pumpa, čerpačka Čítajte viac Máme najdrahší benzín v okolí. Koľko sa dá ušetriť za hranicami?

V súčasnosti tankujú slovenskí motoristi benzín 95 za priemernú cenu 1,7 eur za liter a naftu za 1,57 eura za liter. Ešte ako opozičný politik Robert Fico pri cene benzínu 1,53 eur za liter nahrával video, v ktorom sa sťažoval, že vtedajšia vláda nič nerobí s cenami pohonných látok. „Chcem naozaj vyzvať vládu nech sa preboha prebudí, a začne pre ľudí na Slovensku konečne niečo robiť,“ povedal pred približne dvoma rokmi Fico vo videu. „Pán predseda tu im trošku krivdíte. Veď naša vláda vyrokovala tak úžasnú zmluvu pre amerických vojakov a amerických dodávateľov, že oni si za benzín nezaplatia ani spotrebnú daň, ani DPH, to znamená, že samotný benzín budú mať za veľmi príjemných 70 centov,“ dodal vo videu ironicky podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Liter nafty za skoro 1,8 eura. Kam až porastie cena?

Svojou nečinnosťou v otázke drahých pohonných látok dala vláda Roberta Fica príležitosť pre opozíciu predkladať viac či menej populistické návrhy na zníženie ich cien. Strana SaS už aj predložila do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými sa podľa liberálov ceny za benzín znížia takmer o 20 centov na liter. Ide o návrh zákona na zníženie spotrebnej dane z benzínu a nafty a návrh zákona na zníženie DPH z benzínu a nafty.

Situácia na Slovensku nie je podľa poslanca NR SR za SaS Mariána Viskupiča taká, aby sme si mohli dovoliť mať najdrahší benzín v okolí. Veľa Slovákov preto tankuje v zahraničí. „V našom prvom návrhu znižujeme sadzbu spotrebnej dane na najnižšiu možnú hodnotu schválenú Európskou úniou, čo zabezpečí zníženie cien benzínu približne o 20 centov na liter a vieme tak byť najlacnejšou krajinou v rámci V4,“ povedal Viskupič. Druhým návrhom je zníženie DPH z benzínu a nafty z 20 na 8 percent, na čo síce treba schvaľovanie úniou, no dočasne to vie podľa neho urobiť vláda aj schválením zákona. „Ide o dočasné riešenia,“ poznamenal.

Liberáli ponúkli vláde aj rady, ako vykryť výpadok financií zo štátneho rozpočtu spôsobený znížením daní na pohonné látky. „Máme pre Fica zároveň aj dve rady. Nech zruší ministerstvo športu, v prípade ktorého sa náklady vyšplhali na 150 až 200 miliónov eur. Keď ho zruší, hneď bude mať vykrytý výpadok. Rovnako môže nahradiť vlaky zadarmo výraznou zľavou, aj tam sa ušetrí veľa peňazí,“ povedal poslanec NR SR za SaS Richard Sulík s tým, že ak bude menšia daň na benzín, peniaze zostanú u ľudí, ktorí ich vytvorili.

32 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín