Objavili najväčšie ložiská lítia na svete. Vyhasnutý supervulkán môže zmeniť ceny na celom svete

Vedci tvrdia, že vo vyhasnutej sopke v Spojených štátoch objavili najväčšie ložisko lítia na svete, ktoré by mohlo na celé desaťročia pokryť celosvetový dopyt po batériách. Informuje o tom portál Independent.

12.09.2023 18:05
Chile-lithium-1440x720 Foto:
Salar de Atacama - miesto, kde sa vo veľkom získava lítium. Ilustračné foto.
debata (24)

Vulkanológovia a geológovia informovali, že majú dôkazy o tom, že kaldera McDermitt na hranici Nevady a Oregonu obsahuje až 120 miliónov ton lítia, ktoré má potenciál narušiť dynamiku cien a dodávok lítia na celom svete. Starobylý supervulkán vybuchol približne pred 16 miliónmi rokov, pričom v jeho sopečnej hornine sa vytvoril vzácny kov.

SR Slovensko Bratislava Petržalka stanica elektromobily BAX Čítajte viac Rozbehli Slováci nákup elektromobilov? Za prvý polrok ich kúpili toľko, čo za celý minulý vlaňajšok (tabuľka top modelov)

Lítium-iónové batérie sa používajú na napájanie všetkého od smartfónov až po elektrické vozidlá, no obrovské množstvo lítia potrebné na ich výrobu podľa výskumníkov viedlo k „lítiovej horúčke“. Súčasné prognózy dodávok pritom naznačujú, že do roku 2040 bude na uspokojenie celosvetového dopytu potrebných približne milión ton lítia, čo predstavuje osemnásobný nárast oproti celkovej celosvetovej produkcii v minulom roku.

Výpočty vedcov odhadujú, že kaldera McDermitt by mohla obsahovať až 120 miliónov ton lítia, čo je 12-krát viac ako na soľných pláňach v Bolívii, ktoré boli dosiaľ považované za najväčšie ložisko lítia na Zemi.

Elektromobily - výhodnosť v európskych krajinách Čítajte viac 6-tisíc eur na nový elektromobil? Analytici odporúčajú, aby sa nové autá poriadne zadotovali

„Rozvoj udržateľného a rôznorodého dodávateľského reťazca na splnenie cieľov v oblasti energetiky s nižšími uhlíkovými emisiami a národnej bezpečnosti si vyžaduje ťažbu najkvalitnejších domácich zdrojov lítia s najnižším pomerom odpadu k objemu rudy, aby sa minimalizoval objem materiálu vyťaženého zo Zeme,“ uviedli vedci v štúdii zverejnenej v časopise Science Advances. Vulkanické sedimentárne zdroje lítia pritom podľa nich „majú potenciál splniť túto požiadavku, keďže ide o plytké ložiská s vysokou tonážou a nízkym pomerom odpadu“.

Ťažba by sa mohla podľa geológov zo spoločnosti Lithium Americas Corporation, ktorí tento objav uskutočnili spolu s GNS Science a Oregonskou štátnou univerzitou, začať už v roku 2026. Miesto navrhovanej bane na nevadskej strane kaldery však už vyvolalo protesty environmentálnych skupín aj dvoch kmeňov z oblasti, ktoré tvrdia, že ju chcú postaviť na posvätnej pôde.

Velka-Ida-Mubea TASR Čítajte viac Ďalší veľký krok Slovenska k elektromobilite: Nemci chcú na východe investovať desiatky miliónov eur

Šéf automobilky Tesla Elon Musk v reakcii na objav uviedol, že ložisko bude mať pre priemysel elektromobilov ekonomický význam len vtedy, ak sa ho podarí efektívne spracovať.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #sopka #batéria #lítium