K Moskve sa blíži palivová kríza. Začala chýbať nafta, niektoré benzínky ju dávajú na prídel

Palivová kríza, ktorá sa najprv objavila v južných oblastiach Ruska, sa blíži k Moskve. Motorová nafta najprv chýbala v Rostovskej a Astrachánskej oblasti, ale začala z čerpacích staníc miznúť aj v centrálnej časti Ruskej federácie. Nedostatok motorovej nafty je už aj v mestách Lipeck, Tula či v Tatársku. Informuje o tom web moscowtimes.ru.

12.09.2023 11:58
Vladimir Putin Foto: ,
debata (45)

Na jednej z čerpacích staníc v meste Tula palivo predávajú iba právnickým osobám a benzín s oktánovým číslom 92 a vyšším prideľujú na základe kupónov. Ruská vláda z palivovej krízy obviňuje takzvaných „šedých exportérov", ktorí nakupujú benzín a naftu za domáce ceny dotované zo štátneho rozpočtu a potom ich vyvážajú do zahraničia za valuty.

Slovenské elektrárne Čítajte viac Veľká správa pre slovenskú energetiku. Jadrové palivo nám dodajú Američania, definitívny koniec Rusov?

Ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov odhadol objem takéhoto tieňového exportu od začiatku roka na niekoľko miliónov ton. Minister konštatoval, že vláda sa chystá zakázať voľný vývoz ropných produktov. Obchodovať s benzínom a naftou za cudziu menu bude môcť len obmedzený počet spoločností, ktorých zoznam v súčasnosti pripravujú.

Veľkoobchodné ceny benzínu v Rusku od začiatku roka vzrástli o viac ako 70 percent konštatuje portál moscowtimes.ru a dodáva, že v lete začali stúpať aj ceny motorovej nafty, ktoré sa od júla zvýšili o takmer 40 percent.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #nafta #Rusko #palivo