Pokračovanie článku: Do konca Bohuníc novú atómku nestihneme postaviť. Kde nájdeme lacnú elektrinu? Čo navrhujú strany?

Anketa politických strán

Denník Pravda oslovil všetky relevantné strany, ktoré majú v prieskumoch nad päť percent a ich kandidáti nie sú právoplatne odsúdení extrémisti. Pýtali sme sa ich, aké kroky by podnikli, aby sme na Slovensku mali v dlhodobom horizonte dostatok dostupnej energie. Odpovede prišli od KDH, Hlasu, PS, SNS a Sasky. Ostatné strany – OĽaNO, Smer a Sme rodina – neodpovedali.

1. KDH

Elektrickej energie musí byť dosť a zároveň ju budeme musieť dopraviť, kam treba. Budeme presadzovať, aby výroba, distribúcia a predaj elektrickej energie boli zadefinované ako súčasť kritickej infraštruktúry a služba vo verejnom záujme s regulovanými parametrami podnikania. Rozvoj slovenskej energetiky musí byť zároveň postavený na rozumnom a ekonomicky optimálnom energetickom mixe jadrovej energetiky a variabilných obnoviteľných zdrojov.

Takýto mix bude postavený na racionálnej symbióze tradičných zdrojov energií, v oblasti výroby elektrickej energie s dôrazom na jadrové a vodné elektrárne, s ekonomicky, technicky aj ekologicky optimalizovaným podielom od počasia závislých obnoviteľných zdrojov. Podporíme výstavbu nového jadrového zdroja, ktorý bude uvedený do prevádzky najneskôr pri vyčerpaní životnosti reaktorov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice EBO V2. Zároveň bude treba dobudovať prenosovú a distribučnú sieť, aby sa energia dostala od zdroja k spotrebiteľovi. Typickým príkladom je budovanie nabíjacích staníc pre elektromobily. Toto všetko bude stáť nemalé peniaze, preto bude treba intenzívne a efektívne využívať zdroje, ktoré na to dáva Európska únia.

Jozef Hajko

Na snímke v popredí člen predsedníctva... Foto: TASR, Pavol Zachar
SR voľbyNRSR23 KDH Celoslovenská rada zasadnutie TK BAX Na snímke v popredí člen predsedníctva Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jozef Hajko.

2. Progresívne Slovensko

Dekarbonizácia priemyslu nemusí automaticky znamenať zvýšený dopyt po elektrine. Práve naopak. Nahrádzanie fosílnych zdrojov lokálnymi – zelenými priamo v podnikoch, zmodernizovanie starých technológií a dbanie na energetickú efektívnosť je recept na zníženie nielen záťaže pre klímu, ale aj pre rozpočty rodín a firiem. Rovnako môže predstavovať významné posilnenie konkurencieschop­nosti slovenskej výroby. Dnes už nestačí len lacná pracovná sila na Slovensku, musíme hľadať aj iné konkurenčné výhody. Či už je to kvalitná pracovná sila, inovácie, či zelená výroba. Úprimne, zelená transformácia už prebieha. Otázka je, či budeme jej súčasťou alebo výrobnou perifériou. Navyše, obnova budov a podpora obnoviteľných zdrojov energie je konkrétnou pomocou ľuďom a podnikom, ktorou znížime faktúry za energie a súčasne zvýšime kvalitu života. Preto navrhujeme, aby sa dotácie do obnovy nehnuteľností a ich napojenie na zelené zdroje energie zjednotilo, zjednodušilo a priblížilo ako ľuďom, tak malým a stredným firmám.

Ivan Štefunko

Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko Michal... Foto: SITA, Branislav Bibel
Ivan Štefunko, Progresívne Slovensko Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban (vľavo) a predseda Ivan Štefunko počas tlačovej konferencie hnutia PS.

3. Hlas

Slovenská elektrizačná a prenosová sústava odhaduje, že spotreba elektrickej energie do roku 2050 vzrastie o 14 terawatthodín. Dostupné investičné kapacity potrebujeme skonsolidovať tak, aby sme boli schopní v krátkom čase naštartovať program rozvoja fotovoltiky a veternej energie, implementovaním ostrovných riešení využitia striech budov a nevyužívaných priemyselných areálov na inštaláciu fotovoltických panelov a prípravy „go-to zón“ vhodných pre rozvoj projektov veterných parkov. V horizonte troch rokov potrebujeme dostavať 4. blok jadrovej elektrárne Mochovce. V strednodobom horizonte potrebujeme vybudovať nový točivý zdroj na východe Slovenska, ako náhradu za Vojany, a nové bloky jadrovej elektrárne v blízkosti areálu jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Tiež je potrebné hľadať cestu na optimálne využitie technológie modulárnych jadrových reaktorov.

Kamil Šaško

Kamil Šaško z Hlasu. Foto: TASR, Facebook: Kamil Šaško
370162741 256190397342926 1284001281473457025 n Kamil Šaško z Hlasu.

4. SNS

Zaistíme spoľahlivé dodávky energií a priemyselných surovín za primerané ceny bez ideologických predsudkov. Navrhneme zrušenie sankcií a obnovenie dodávok ruskej ropy, plynu a jadrového paliva. Vytvoríme stabilné vzťahy Slovenska pre obchodnú, priemyselnú a technickú spoluprácu na všetky štyri svetové strany. Posilníme partnerstvo štátov Vyšehradskej skupiny. Dostaneme pod kontrolu štátu strategické podniky. Dobudujeme a posilníme tzv. elektroenergetický mix, ktorý opätovne zaistí našu elektroenergetickú samostatnosť. Slovensko je krajinou, kde sa nachádza veľa lokalít, ktoré sa dokážu využiť z hľadiska geotermálnej energie. Je potrebné upraviť legislatívu tak, aby si odberateľ mohol vybudovať vlastný zdroj tepla s tým, že za určitých podmienok dostane príspevok od štátu dopredu na daný projekt. Je potrebné urobiť dotačné schémy, ktoré pomôžu občanom zatepliť rodinné domy.

Obnoviteľným zdrojom energie je aj biomasa, ktorá z lokálnych zdrojov môže slúžiť ako alternatíva, pretože z hľadiska emisií skleníkových plynov sa to považuje za neutrálne spaľovanie. Ak by sa podporila výstavba solárnych kolektorov ako zdroja tepla a fotovoltických panelov ako zdrojov elektrickej energie, tak by sa najmä rodinné domy mohli považovať za jeden zo spôsobov dekarbonizácie, čiže ako sčasti nahradiť fosílne palivá. Prechod sa nedá zabezpečiť zo dňa na deň. Musíme ľudí finančne podporiť, pretože zelená ekonomika nie je zo začiatku lacná pri investícii do modernejších technológií. Hlavne musí byť nastavená legislatíva na plynulý a bezpečný prechod.

Na snímke predseda SNS Andrej Danko Foto: TASR, Jaroslav Novák
Andrej Danko, SNS Na snímke predseda SNS Andrej Danko

5. SAS

Pre energetickú bezpečnosť Slovenskej republiky je nevyhnutné udržiavať a v strednodobom výhľade zvyšovať kapacitu pre výrobu základnej pásmovej elektriny, čo je v podmienkach Slovenska možné len výrobou elektriny z jadra. Okrem plného spustenia tretieho a dokončenia štvrtého bloku v Mochovciach hovoríme aj o novom bloku v Jaslovských Bohuniciach, ktorý je už vďaka krokom, ktoré sme podnikli počas nášho pôsobenia na ministerstve hospodárstva, vo fáze povoľovania.

Okrem toho však bude potrebné začať s prípravou aj nového jadrového zdroja s preferenciou na východe krajiny ideálne s výkonom 2 × 1000 megawattov. Popri elektrine z jadra je vhodné podporovať výstavbu malých zdrojov a lokálnych zdrojov elektriny, ktoré umožňujú pokryť časť vlastnej spotreby energie domácností, verejného sektoru a podnikov z OZE. Podpora obnoviteľných zdrojov a zelenej ekonomiky dnes nemusí byť iba o finančnom nároku na štát či zaťažení cien energií. Investori viac hovoria o znížení byrokracie s tým spojenej a transparentnom uvoľnení kapacít.

Preto by mali dostať prednosť lokálne zdroje, ktoré je po našom uvoľnení možné inštalovať až do výkonu maximálnej rezervovanej kapacity na strane odberu v spojení s maximalizáciou samospotreby. Súčasne je potrebné vyvinúť tlak na zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej náročnosti, keďže najlacnejšou je tá elektrina, ktorú nespotrebujeme. Ak hovoríme o vyčlenení finančných prostriedkov, tak potom iba tých, čo sú na to určené z európskych zdrojov alebo environmentálneho fondu, do ktorého prispievajú samotní znečisťovatelia.

Karel Galek

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol... Foto: TASR
Karol Galek Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek

© Autorské práva vyhradené

107 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #parlamentné voľby 2023