Jadrová elektráreň Mochovce zvyšuje výkon. Tretí blok už ide na 90 percent

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už funguje na 90 % svojho nominálneho výkonu. V pondelok o tom informovali Slovenské elektrárne (SE) na svojej internetovej stránke s tým, že zvýšenie výkonu na 100 % a záverečné testy spúšťania nového bloku očakávajú počas septembra alebo októbra.

14.08.2023 14:36
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto:
Jadrová elektráreň Mochovce.
debata (1)

„Testy na 75 % výkonovej hladine prebehli bez omeškaní, čo nás veľmi približuje k dosiahnutiu plného výkonu na 3. reaktorovom bloku,“ uviedol riaditeľ Atómových elektrární Mochovce Martin Mráz.

Ľudia skladujú drevo v garážach. Čítajte viac Za kubík najpredávanejšieho dreva si priplatíte 12 eur. Cenníky v regiónoch sa líšia, kde sú najnižšie?

Ďalšia výkonová hladina už bude 100 %, čo je nominálny výkon reaktora. Úplnú funkčnosť 3. bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí 144-hodinový preukazný chod na stopercentnom výkone, ktorým sa ukončí etapa energetického spúšťania.

Nový jadrový blok v Mochovciach má inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku. Z pohľadu výroby elektriny by sa tak krajina už tento rok mala stať energeticky sebestačnou. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

podpis memoranda westinghouse javys Čítajte viac Malý reaktor vyrobí elektrinu pre 200 až 300-tisíc domácností. Chceme dodávať atómkam palivo a nahradiť Rusov, vraví šéf americkej firmy

Blok už dodal do siete približne 650.000 megawat­thodín elektrickej energie, čo pokryje priemernú ročnú spotrebu asi 260.000 slovenských domácností.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Mochovce #elektrina