Strany reagujú na hrozbu dvojnásobných účtov za plyn. Aké opatrenia ponúkajú?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pred pár dňami vydal varovanie, že bez vládnych opatrení hrozia domácnostiam na budúci rok rapídne nárasty účtov za energie. V prípade plynu vypočítal regulátor priemerný nárast o 110 percent a pri elektrine o 81 percent.

06.08.2023 07:00
tanker so skvapalneným plynom Foto: ,
Letecký pohľad na tanker so skvapalneným plynom v blízkosti prístavného terminálu.
debata (381)

V tomto roku sú domácnosti pred vysokými cenami ešte chránené opatreniami vlády. Tie však trvajú len do konca roka a žiadne bližšie detaily ďalšej pomoci pre domácnosti od januára neboli prezentované. Ministerstvo hospodárstva v reakcii hovorí, že bude prehodnocovať plošný systém pomoci, no zamerať sa chce skôr na adresnú pomoc.

Na hrozbu dvojnásobných faktúr za plyn pre domácnosti začali reagovať aj politické strany. Zhodujú sa na tom, že treba pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Kompenzácie pre všetkých sú drahé a štát si ich už zrejme nebude môcť dovoliť. Do legislatívy treba tiež zakotviť definíciu energetickej chudoby a ešte viac pomáhať pri zvyšovaní energetickej efektívnosti.

Chorvátsko LNG terminál zemný plyn Čítajte viac Domácnosti si za plyn priplatia dvojnásobne, varuje regulátor a ponúka riešenia

Denník Pravda oslovil všetky relevantné strany, ktoré majú v prieskumoch nad päť percent. Odpovede prišli od KDH, Hlasu, Sasky, PS, SNS a Sme rodina. Stanovisko k téme poslali aj Demokrati. Svoje návrhy opatrení, ako by zmiernili rapídny nárast faktúr za energie pre domácnosti a z čoho by to zaplatiť mohli strany poslať do štvrtka poobede. Mnohé strany vrátane strany Smer či hnutia OĽaNO odpovede neposlali.

Chýba definícia energetickej chudoby

Strana KDH v reakcii uviedla, že treba prijať zákon o energetickej chudobe a pomáhať treba adresne tým najodkázanejším. Zároveň by rozbehla masívny program podpory rekonštrukcie domov, obnovy vykurovacích systémov či inštalovania zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. „Podporu by dostal majiteľ domu pred spustením rekonštrukcie, aby nebol odkázaný na zaobstaranie preklenovacieho úveru. Cieľom je, aby sa obyvateľom znížila spotreba energií a tým aj platby za ne,“ opisuje program ekonomický expert KDH Jozef Hajko s tým, že k nízkym cenám energií spred dvoch rokov sa už nevrátime.

Značné výdavky sa dajú podľa strany ušetriť tým, že by sa pomoc poskytovala cielene iba odkázaným. Na znižovanie energetickej náročnosti chce strana vo väčšej miere využívať európske peniaze. Poukazuje tiež na to, že v Česku využívajú na podporu rekonštrukcie domov prostriedky z predaja emisných povoleniek, podobne by malo v prípade Envirofondu postupovať aj Slovensko.

Strana Hlas tvrdí, že je prvoradou úlohou silného štátu zabezpečiť, aby výdavky domácností na energie a teplo nespôsobili prepad obyvateľov do neriešiteľnej sociálnej situácie. „Potrebujeme zaviesť komplexnú, rýchlu a efektívnu investičnú pomoc pre domácnosti, aby si vedeli zvýšiť energetickú triedu svojho bývania, zlacniť ohrev teplej vody a vymeniť vykurovacie systémy jedinou a jednoduchou dotačnou schémou,“ tvrdí pre Pravdu ekonomický expert strany Kamil Šaško.

Hlas by pokračoval v kompenzačných schémach, aby zabránil skokovitému nárastu cien za energie. Osobitnú pozornosť si podľa neho zasluhujú domácnosti, ktoré spadajú do definície energetická chudoba. Preto je podľa neho potrebné dostať definíciu energetickej chudoby do zákona o energetike. Voľné zdroje na kompenzačné schémy by hľadala strana v nevyčerpaných eurofondoch programového obdobia 2014 až 2020 a v znížení výdavkov rozpočtu verejnej správy, ktoré sa netýkajú zvyšovania kvality života obyvateľov. Peniaze na investície do zvyšovania energetickej účinnosti chce čerpať z aktuálnych eurofondov.

Dotiahnuť treba zlacnenú elektrinu

Demokrati pripomínajú, že vďaka dohode so Slovenskými elektrárňami sa im podarilo zastropovať ceny elektriny. „Aj vďaka tomu platí bežná domácnosť za energie priemerne o 250 eur menej ako bez vládnej pomoci,“ upozornil bývalý minister hospodárstva Karel Hirman s tým, že dohoda o nižších cenách elektriny platí až do roku 2027.

Ponúkajú tiež konkrétne riešenia, ktoré majú pomôcť domácnostiam skresať vysoké účty za energie. Hirman tvrdí, že v pomoci domácnostiam sa chcú zamerať na zníženie nákladov na vykurovanie. „Jedným z nástrojov bude ,šrotovné' na plynové kotly, ako aj kotly na drevnú biomasu a tepelné čerpadlá,“ uviedol. Zintenzívniť chcú tiež pomoc pri zatepľovaní domov a bytoviek či pri výmene okien. Podporiť chcú aj používanie obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltiku.

Rovnako aj Saska poukazuje na memorandum so Slovenskými elektrárňami. Saskári tvrdia, že vláda má k dispozícii niekoľko nástrojov, ktoré navrhli a využívali ešte za pôsobenia ich strany na ministerstve hospodárstva. „Vďaka memorandu, ktoré vyrokoval Richard Sulík so Slovenskými elektrárňami, koncová silová cena elektriny v tomto roku oproti roku 2022 nestúpla pre domácnosti o jediný cent,“ hovorí pre Pravdu expert strany pre energetiku Karol Galek. Ako hlavné opatrenie preto vnímajú podpis zmluvy so Slovenskými elektrárňami na 6,1 terawatthodiny za 61 eur za megawatthodinu.

Súčasne je však potrebné podľa Sasky zabezpečiť aj šetrenie touto elektrinou v objeme aspoň 15 percent, tak ako strana navrhovala v nadväznosti na memorandum. „Najlacnejšou energiou je tá, ktorú nespotrebujeme,“ dodáva Galek. Pri dodávkach plynu navrhuje strana zabezpečiť zmluvy na dodávku LNG vrátane prepravných trás a terminálov. V neposlednom rade je to identifikácia energeticky zraniteľných skupín obyvateľstva.

Progresívne Slovensko upozorňuje na súčasný stav, keď štát dáva lacné energie všetkým spotrebiteľom vrátane tých, ktorí by si prípadný nárast cien mohli dovoliť. Preto je podľa PS nutné aj z fiškálnej perspektívy zaviesť adresnejší systém. „V najväčšej miere pomáhať nízkopríjmovým domácnostiam ohrozeným energetickou chudobou, ktoré si nárast cien nemôžu dovoliť, v dostatočnej miere pomáhať aj domácnostiam so stredne vysokými príjmami,“ opisuje nový systém pomoci europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

Súčasne by mal nový systém motivovať k nižšej spotrebe energií a k vyššej energetickej efektívnosti. To sa podľa Hojsíka, samozrejme, netýka najchudobnejších domácností, ktoré majú už teraz veľmi nízku spotrebu energie. Potrebné je podľa progresívcov zrýchliť tempo zatepľovania a podporiť vzdelanie, podnikavosť a konkurencieschop­nosť, čo povedie k vyšším mzdám, ktoré ľudí vytiahnu z energetickej chudoby. Plánujú tiež znížiť poplatky v konečných cenách elektrickej energie najmä formou taríf za prenos či prevádzkovanie systému.

Strana SNS v reakcii uviedla, že „jediným riešením na zníženie cien energií je zrušenie sankcií voči Ruskej federácii“. Stučné stanovisko poslali aj z hnutia Sme rodina, podľa ktorého je povinnosťou budúcej vlády zabezpečiť financie na kompenzácie.

© Autorské práva vyhradené

381 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #strany #kompenzácie #predčasné voľby 2023