Rebríček krajín s najlacnejšou elektrinou a plynom. Ako dopadlo Slovensko?

Vládne opatrenia mali v tomto roku zásadný vplyv na ochranu domácností a ďalších zraniteľných skupín pred extrémnymi dopadmi energetickej krízy.

01.08.2023 13:43
tk, energie, Hirman, Heger, Foto: ,
debata (7)

Spomeňme napríklad memorandum štátu so Slovenskými elektrárňami, ktoré umožnilo dodávky zlacnenej elektriny, zastropovanie cien energií či finančné kompenzácie.

Nárast cien elektriny bol pre priemernú slovenskú domácnosť na úrovni necelých troch percent oproti roku 2022. To je v eurovom vyjadrení nárast mesačných faktúr o jedno euro. V prípade plynu bol medziročný nárast v priemere o zhruba 16 percent, čo zvýšilo faktúru pri priemernej ročnej spotrebe o 6,20 eura za mesiac.

šimko, odor Čítajte viac Slovensko je najhoršie v eurozóne. Máme najvyšší rast cien v celom bloku

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vo svojej najnovšej analýze konštatuje, že uvedené opatrenia z veľkej miery minimalizovali dopady energetickej krízy na zraniteľných odberateľov energií v roku 2023, pričom slovenské domácnosti majú jedny z najnižších cien energií v Európskom bloku.

V grafoch nižšie je vidieť porovnanie cien elektriny a plynu pre domácnosti v EÚ za mesiac jún. Cenové rozdiely sú priepastné. Slovensko sa pri cenách elektriny a plynu vďaka vládnym opatreniam zaradilo medzi víťazov energetickej krízy, keďže sa mu podarilo ochrániť občanov pred vysokými cenami.

Dokazujú to aj grafy a porovnania krajín únie, ktoré priniesla štúdia rakúskeho regulačného úradu Energie-Control. Slovenské domácnosti za jún platili 20 centov za jednu kilowatthodinu (kWh). Pri elektrine mali teda slovenské domácnosti o približne 24 percent nižšie faktúry, než je priemer EÚ.

Ešte viac viditeľný bol rozdiel pri plyne, kedy slovenské domácnosti platili až o 45 percent menej, ako je európsky priemer. Ceny boli rozdielne naprieč celou Európskou úniou. Na vrchole rebríčka je Švédsko s cenou plynu na úrovni 29 centov za kilowatthodinu. Na opačnej strane je Maďarsko, kde za rovnaké množstvo platia domácnosti tri centy.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #cena #elektrina #rok 2023