Kde postaviť novú atómku a z čoho to zaplatiť? Sulík navrhuje viaceré varianty

Slovenskí liberáli zo strany SaS sú odhodlaní po septembrových parlamentných voľbách pokračovať v projekte výstavby novej jadrovej elektrárne. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík, nový jadrový zdroj by mohol vyrásť napríklad v Jaslovských Bohuniciach.

27.07.2023 08:57
Sulík Foto: ,
Šéf SaS Richard Sulík
debata (5)

Projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach už vyše desať rokov rieši aj Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS). Starší projekt jadrovej elektrárne bol naplánovaný aj na východnom Slovensku v obci Kecerovce. Sulík by si vedel predstaviť novú atómku aj vo Vojanoch.

„Už sme začali s ďalšími krokmi pre výstavbu nového jadrového zdroja. Ešte počas môjho ministrovania sme zmenili zákon tak, aby nový zdroj v Bohuniciach neprišiel o EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie – poz.red.). Čiže máme teraz vybavenú takzvanú večnú EIA. Moji nominanti už pripravili aj prvotnú dokumentáciu, ktorá bola odovzdaná. Po voľbách by sme pokračovali v ďalších krokoch, aby na Slovensku vznikol ďalší reaktor či už v Bohuniciach, alebo niekde inde. Budeme totiž potrebovať oveľa väčšie množstvo elektriny ako dnes,“ povedal Sulík.

thumbnail SMR AP300 I Čítajte viac Američania odhalili ich najnovšiu jadrovú technológiu. Ich menšia atómka môže vyrásť aj na Slovensku

Výstavbu novej jadrovej elektrárne by určte podľa Sulíka nemal financovať štát. Existujú však podľa neho rôzne spôsoby, ako financovanie niekoľko miliardového projektu zabezpečiť. „Jedna možnosť sú PPP projekty, druhá možnosť je, že štát bude garantovať, že odoberie za nejakú výkupnú cenu blízko nákladovej určité množstvo elektriny. Sú aj ďalšie možnosti. Určite by to nemal financovať štát, ale súkromný sektor pod dohľadom štátu,“ konštatoval Sulík, ktorý plánuje po voľbách otvoriť akcionársku zmluvu medzi štátom a Slovenskými elektrárňami.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #atómová elektráreň #Richard Sulík