Slovenská firma zarába na skladovaní plynu zahraničiu. Jej zisky prekonali očakávania

Spoločnosť Nafta dosiahla v roku 2022 zisk po zdanení vo výške 200 mil. eur, na daniach a poplatkoch uhradí štátu 65,4 mil. eur. Ako firma informuje v tlačovej správe, viac ako dve tretiny zisku vytvorila skladovaním pre zahraničných klientov.

14.07.2023 15:41
Martin Bartošovič, nafta Foto:
Generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič.
debata

Priaznivý hospodársky výsledok bol podľa spoločnosti ovplyvnený tým, že pokračovala v implementácii dlhodobo pripravovanej stratégie väčšej orientácie na poskytovanie krátkodobých služieb skladovania. „Vďaka zvýšenej volatilite narástol dopyt po týchto krátkodobých službách, pričom spoločnosť Nafta reflektovala na túto situáciu na trhu so skladovacími kapacitami a zároveň týmto spoločnosť prispela k stabilizácii európskeho trhu s plynom," uviedla firma. Tá sa vlani aktívne venovala aj prieskumu a ťažbe uhľovodíkov na Slovensku a taktiež bola súčasťou viacerých vodíkových projektov.

Martin Bartošovič, nafta Čítajte viac Objavili ďalšiu lokalitu na Slovensku na ťažbu zemného plynu. Zásoby má až 50 miliónov kubíkov

Jedným z kľúčových je pilotný projekt HENRI (Hydrogen Energy Reservoir), s ktorým sa Nafta v auguste 2021 zapojila do výzvy IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Po schválení Európskou komisiou získala v júli 2022 ako vôbec prvá firma na Slovensku štatút IPCEI pre vodíkový projekt. Nafta je zároveň partnerom v ďalších európskych vodíkových projektoch, ktorých výsledky budú známe v priebehu tohto roka.

Nafta, a.s. je medzinárodná spoločnosť pôsobiaca v oblasti podzemného skladovania zemného plynu a slovenský líder v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. V Európe prevádzkuje podzemné zásobníky, realizuje prieskumné a ťažobné činnosti a zúčastňuje sa projektov na skladovanie energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem Slovenska je aktívna aj v Českej republike, Nemecku, Veľkej Británii, Rakúsku a na Ukrajine.

debata chyba
Viac na túto tému: #nafta #zisk #firma