Svetoznámy energetický gigant naleje obrovské miliardy do veľkých projektov v Iraku

Francúzska energetická spoločnosť TotalEnergies investuje v Iraku približne 27 miliárd dolárov (24,8 miliardy eur) do veľkých projektov v oblasti ropy, zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energií. Dohodu podpísali v pondelok v Bagdade iracký minister ropného priemyslu Haján Abdel-Ghání a generálny riaditeľ TotalEnergies Patrick Pouyanne.

10.07.2023 14:54
Ropa Foto:
Ilustračné foto.
debata

Abdel-Ghání uviedol, že dohoda je pre Irak dôležitá a zopakoval, že vláda v Bagdade si predsavzala zaistiť bezpečné prostredie pre všetky spoločnosti pôsobiace v krajine. Cieľom jedného z projektov je využiť solárnu energiu na výrobu elektriny v krajine, ktorá už desiatky rokov trpí jej nedostatkom.

ťažba, ložisko, nerastné bohatstvo, minerály Čítajte viac V Európe objavili masívne ložisko nerastného bohatstva. Zásoby stačia na 50 rokov. Sú to skvelé správy, reaguje Brusel

Iracké ministerstvo ropného priemyslu uviedlo, že dohoda vstúpi do platnosti mesiac po jej podpísaní a bude trvať približne 30 rokov. Irak si od nej podľa ministerstva sľubuje aj zvýšenie produkcie ropy. Začiatkom tohto mesiaca iracká vláda oznámila, že príjmy z predaja ropy v júni presiahli 7,1 miliardy dolárov.

debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Francúzsko #Irak #zemný plyn #obnoviteľné zdroje energie