Nórska ťažobná spoločnosť Norge Mining tvrdí, že ložisko obsahuje až 70 miliárd ton fosfátového kameňa. Informoval o tom portál Euractiv. Len americký geologický prieskum odhadla v roku 2021, že celkové svetové zásoby fosfátu sú na úrovni niečo cez 71 miliárd ton.

50 ton svetových zásob má Maroko, Čína 3,2 miliardy, Egypt 2,8 miliardy ton a Alžírsko s 2,2 tonami. Vzhľadom na tieto čísla sú nórske ložiská naozaj významné. Podľa britskej stanice BBC sa celosvetovo spotrebuje 50 miliónov ton fosfátu za rok.
Európska komisia pre Euractiv zareagovala, že sú to naozaj „skvelé správy“.
Až 90 percent vyťaženého fosfátového kameňa, resp. horniny sa využíva na hnojivá. Prečo až toľko veľa? Pretože táto minerálna zložka v súčasnosti nemá za seba náhradu.
Zvyšok sa využíva na výrobu solárnych panelov a výrobu lítio-iónových-fosfátových batérií do elektromobilov, ale tiež aj na výrobu počítačových čipov.

Nálezisko je veľmi dobrá správa aj preto, lebo Európa sa stane nezávislejšou v dodávkach tohto vzácneho materiálu. Zakladateľ Norge Minig Michael Wurmser povedal pre portál, že západu doručí autonómiu vo výrobe fosfátu. V boji o zelené a udržateľné technológie totiž Európa súperí s Čínou aj so Spojenými štátmi o strategické minerály a nerastné bohatstvo.
Spolu s fosfátom odhalili Nóri aj ďalšie nerastné minerály – vanád a titán. No spoločnosť nespresnila, koľko ho tam je. Tieto suroviny sa využívajú v zbrojárenskom a vesmírnom priemysle. Euractiv dodáva, že od objavenie po komerčné využitie minerálov zvyčajne trvá od 10 do 15 rokov.