Maďari chcú predĺžiť výnimku zo sankcií voči Rusku, ťažiť z toho bude aj Slovnaft

Maďarsko požiada Európsku úniu o ročné predĺženie výnimky zo sankcií voči Rusku, ktorá rafinérii Slovnaft umožňuje vyvážať rafinované produkty z ruskej ropy do Českej republiky.

04.07.2023 07:14
Chorvátsko ropa ropný terminál Foto:
Na snímke nádrže na ropu v ropnom termináli na chorvátskom ostrove Krk v meste Omišalj 18. marca 2023.
debata (1)

Vyhlásil to v pondelok maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Wlachovským. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó pripomenul, že Slovnaft vlastní maďarská skupina MOL. Dodal, že MOL potrebuje ešte rok, aby mohol dokončiť investície vo svojej slovenskej rafinérii Slovnaft. Tieto investície umožnia prechod rafinérie na spracovanie inej ropy ako uralskej z Ruska.

Ropa Čítajte viac Rusi a Saudi znižujú vývoz ropy o státisíce barelov denne. Prečo to robia?

„K uskutočneniu týchto investícií je potrebný ešte jeden rok, preto žiadame EÚ, aby o rok predĺžila výnimku zo sankcií, ktorá umožňuje firmám MOL a Slovnaft, ktorá je súčasťou skupiny, vyvážať do Českej republiky rafinované produkty z ruskej ropy,“ povedal Szijjártó.

Maďarská spoločnosť MOL, ktorá je hlavným odberateľom ropy Urals v Maďarsku a na Slovensku, mala v júni nakúpiť približne 900-tisíc ton ropy Urals dopravenej cez ropovod Družba po 750-tisíc tonách v máji.

Rafinéria Unipetrol v Česku, ktorá je jediným českým odberateľom a ktorú vlastní poľský PKN Orlen, v júni nakúpila až 430-tisíc ton ropy Urals po 400-tisíc tonách v máji.

„Ropovodom Družba naďalej bez prerušenia prúdi do Maďarska ropa a v nadchádzajúcich mesiacoch neočakávame žiadne oneskorenia,“ uviedol mediálny zástupca firmy MOL, ktorý však odmietol komentovať mesačné nákupy. PKN Orlen takisto uviedol, že nikdy nekomentuje nákupy ropy a zmluvné podrobnosti.

EÚ od decembra uvalila embargo na dovoz ruskej ropy po mori. Maďarsku, Slovensku a Českej republike však povolila pokračovať v dovoze ruskej ropy ako kritickej suroviny. V prípade zastavenia dodávok cez Družbu by pre ne totiž bolo ťažké zabezpečiť si dostatok ropy pre svoje rafinérie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovnaft #MOL