Ropa bude onedlho nenahraditeľná, hlási OPEC. Energetici nesúhlasia, prečo?

Celosvetový dopyt po rope vzrastie do roku 2045 na 110 miliónov barelov denne, čo zvýši svetový dopyt po energii o 23 percent. Na konferencii Energy Asia to dnes uviedla Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Informoval o tom spravodajský server CNBC.

26.06.2023 11:16
Ropa Foto:
debata (6)

„Ropa bude v dohľadnej budúcnosti nenahraditeľná,“ povedal generálny tajomník organizácie OPEC na konferencii Energy Asia, ktorá sa koná v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur. „V našom celosvetovom výhľade odhadujeme, že do roku 2045 vzrastie celosvetový dopyt po rope na 110 miliónov barelov denne,“ povedal. Dodal, že ropa bude v tom čase stále tvoriť približne 29 percent energetického mixu.

tanker / ropa / Čítajte viac Ruská ropa tečie plnou silou. Pozrite si, kam smerujú rekordné objemy

Prognóza je v rozpore s odhadom Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), ktorá predpokladá, že sa ročný rast dopytu zníži z tohtoročných 2,4 milióna barelov denne na 400.000 barelov denne v roku 2028.

Pred dvoma týždňami IEA odhadla, že celosvetový dopyt po rope medzi rokmi 2022 a 2028 stúpne o šesť percent na 105,7 milióna barelov denne, a to vplyvom petrochemického sektora a leteckej dopravy.

Generálny tajomník OPEC dodal, že nedostatočné investície do ropného priemyslu iba ohrozia životaschopnosť súčasných energetických systémov a povedú k „energetickému chaosu“.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #nárast #dopyt po rope