Zo západu na východ. Rusko exportuje rekordné objemy ropy do najľudnatejšej krajiny v Ázii

Do konca súčasného finančného roka Indie by sa ruská ropa mohla na celkovom objeme dovozu suroviny do ázijskej krajiny podieľať takmer tretinou. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na vyjadrenia šéfa indickej ropno-plynárenskej spoločnosti ONGC Aruna Kumara Singha pre ruské médiá.

19.06.2023 08:09
shutterstock 1916898779 Foto:
Tanker s ropou - ilustračné foto.
debata (16)

„Podiel ruskej ropy, ktorý vo finančnom roku 2021/2022 tvoril z nášho dovozného ropného koša menej než 2 %, sa medzitým zvýšil zhruba na 20 %,“ povedal Singh na Ekonomickom fóre v Petrohrade. Zároveň dodal, že do konca finančného roka 2023/2024 (začal sa v apríli) by podiel ruskej ropy na celkovom dovoze suroviny do Indie mohol dosiahnuť približne 30 %.

solarne, panely Čítajte viac Balkónové panely sa stali hitom, Slováci naskočili na nákupný ošiaľ. Odborníci varujú

Po uvalení sankcií západných štátov na Moskvu pre inváziu Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 začali Rusi svoje energetické dodávky zo západných krajín presmerovávať. Najväčší objem ruskej ropy momentálne nakupujú Čína a India, pričom využívajú nízku cenu komodity.

Dovoz ruskej ropy zo strany Indie, ktorá je tretím najväčším dovozcom ropy na svete, dosiahol v máji rekordnú úroveň. Poukázali na to údaje analytickej spoločnosti Vortexa. Firma uviedla, že objem dovozu ruskej ropy do Indie dosiahol minulý mesiac 1,96 milióna barelov ropy denne, o 15 % viac než v apríli.

V samotnom máji sa ruská ropa podieľala na celkovom objeme dovozu ropy do Indie takmer 42 %. To je najvyšší podiel, aký jedna krajina dosiahla za posledné roky.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko #India