Významný impulz pre celé Slovensko. Nové elektrárne môžu spotrebiteľom ušetriť miliardy eur

Veterná energetika spolu s ďalšími obnoviteľnými zdrojmi energií (OZE) bude aj pre Slovensko v najbližších rokoch kľúčovým faktorom pre tvorbu nových pracovných miest.

15.06.2023 10:47
Solárne panely, slnko, energia, elektrina,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

„Podľa vyjadrení predstaviteľov Ministerstva hospodárstva SR deklarujú viacerí investori, napríklad aj z oblasti výroby batérií, ako jednu z podmienok pre svoju investíciu, a teda aj tvorbu pracovných miest, požiadavku na dostatok zelenej energie,“ upozorňuje člen výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Lacko s tým, že investorom, ktorí môžu priniesť tisícky pracovných miest, pritom nestačí iba nízkouhlíková energia, ktorú im vďaka jadrovým elektrárňam vie Slovensko ponúknuť, ale požadujú dodávky elektriny konkrétne z OZE.

Slovensko má podľa SAPI dobré podmienky pre naplnenie týchto podmienok aj vďaka potenciálu výroby elektriny z veternej energie. V súčasnosti členovia SAPI pripravujú projekty viac ako 200 veterných elektrární. Bariérou pre ich realizáciu však podľa asociácie stále zostávajú platné povoľovacie procesy. „Už len odhadované investície vo výške 1,4 miliardy eur do samotných veterných elektrární môžu byť spolu s ostatnými benefitmi z oblasti ekológie, pozitívneho vplyvu na ceny elektriny, energetickej bezpečnosti či tvorby pracovných miest významným impulzom pre celé Slovensko,“ vysvetlil Lacko.

energia, merače Čítajte viac Dostanú domácnosti novú pomoc? Vláda určila sumy podľa ktorých sa rozhodne

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v tomto roku predpokladá vo svete rekordný rast nových výrobných kapacít na báze obnoviteľných zdrojov energií. Pevninské veterné elektrárne vykážu tento rok vôbec historicky najvyšší prírastok, pričom IEA odhaduje, že vďaka novým inštalovaným fotovoltickým a veterným elektrárňam ušetria spotrebiteľom v Európskej únii za roky 2021 až 2023 až 100 miliárd eur.

Vôbec s historicky najvyšším prírastkom počíta IEA v prípade pevninských veterných elektrární. Pribudnúť by malo tento rok až 107 gigawatthodín výkonu, pričom hlavným impulzom pre ich rozvoj napríklad v EÚ bolo zjednodušenie povoľovacích procesov. Podľa IEA za posledných 18 mesiacov, od vypuknutia vojny na Ukrajine a s tým súvisiacej energetickej krízy, urobili krajiny EÚ viac zmien v povoľovaní ako za posledných 10 rokov.

Potrebu urýchlenia rozvoja veternej energetiky pripomína aj Svetový deň vetra, ktorý pripadá práve na dnešný deň, 15. jún. „Práve na Slovensku, ktoré má, bohužiaľ, iba 5 veterných elektrární, sú aj takéto symbolické dni dôležité pre naštartovanie zmien v prístupe k veternej energii,“ konštatoval Lacko. Slovensko by malo podľa SAPI čo najskôr zrealizovať tento rok sľubované zmeny v povoľovacích procesoch. „Ide aj o dôležitý signál pre výrobcov technológií veterných elektrární, s ktorými rokujú o dodávkach investori pripravujúci projekty na Slovensku,“ uzavrel Lacko.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #obnoviteľné zdroje #veterná energia