Regulátor konečne koná. Teplo pre domácnosti bude lacnejšie, koho sa to týka?

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v súvislosti s poklesom trhových cien energií inicioval viacero cenových konaní v teplárenských podnikoch, ktoré nakupujú zemný plyn prevažne za krátkodobé ceny. K 31. máju úrad vydal pre desať cenových lokalít rozhodnutia o zmene regulovaných cien tepla, informoval o tom v piatok ÚRSO.

02.06.2023 15:54
Andrej Juris, Foto:
Predseda ÚRSO Andrej Juris
debata (2)

Priemerné zníženie maximálnej regulovanej ceny tepla z týchto vydaných cenových rozhodnutí je 44 %, čo znamená priemernú úsporu pre dotknuté slovenské domácnosti približne 75 eur za mesiac bez dane z pridanej hodnoty.

Miroslav Belanský Čítajte viac Odišiel poľnohospodár profesionál a srdciar. Svoju prácu miloval

Priemerné zníženie regulovanej ceny tepla na základe úradom vydaných cenových rozhodnutí z podnetu úradu ku koncu mája sa týka takmer 40.000 domácností a niekoľko desiatok priemyselných a nebytových odberateľov tepla v SR.

„Dôsledne reagujeme na vývoj trhových cien energií na trhoch a znižujeme maximálne regulované ceny tepla tam, kde sa to dá. Zároveň platí, že v prípade nákladov na teplo pre rok 2023 už je prevažná časť slovenských domácností účinne ochránená mimoriadnymi opatreniami štátu,“ uviedol predseda úradu Andrej Juris. Znižovanie regulovaných cien tepla tak zníži finančné požiadavky na štátne energetické kompenzácie a zároveň zmierni vplyv energetickej krízy pre tie podnikateľské a nepodnikateľské subjekty v danej lokalite, ktoré nemajú prístup k štátnym kompenzáciám za zvýšené náklady na teplo. Úrad v skúmaní variabilných nákladov na teplo pokračuje v ďalších cenových konaniach.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #teplo #domácnosti #ÚRSO