Záujem o pripojenie fotovoltických elektrární výrazne vzrástol

Záujem o pripájanie malých zdrojov na výrobu elektriny je za prvé štyri mesiace takmer tak veľký, ako za celý minulý rok.

27.05.2023 11:56
Solárne panely, slnko, energia, elektrina,... Foto:
Záujem o malé zdroje na výrobu elektriny by bol ešte vyšší, ak by existoval systém efektívnejších dotácií.
debata

Zvyšovanie cien energií podnietilo v poslednom období výrazný nárast záujmu o inštaláciu malých fotovoltických elektrární na rodinných domoch, ale aj o ich pripojenie do siete s možnosťou odpredávať prebytočnú energiu. Napríklad Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje za prvé štyri mesiace tohto roka 3,5-násobok žiadostí o pripojenie ako za celý rok 2021. Podľa odborníkov má však systém podpory obnoviteľných zdrojov aj nedostatky.

„Od polovice minulého roka evidujeme enormný záujem o pripájanie malých zdrojov na výrobu elektriny (MZE),“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš. Distribučná spoločnosť podľa neho eviduje približne 5000 malých zdrojov elektriny s možnosťou dodávky prebytkov elektriny do tzv. virtuálnej batérie. „Pre porovnanie, za obdobie január – apríl 2023 sme spracovali toľko požiadaviek o pripojenie MZE ako za obdobie január – október 2022,“ priblížil Gejdoš.

Ešte vyšší záujem o pripojenie fotovoltických elektrární eviduje podľa hovorkyne Michaely Dobošovej Západoslovenská distribučná (ZSD). Spoločnosť zaznamenala oproti roku 2021 až sedemnásobný nárast žiadostí a celkovo už má na distribučnú sieť napojených desiatky tisíc malých výrobcov. Približne päť percent žiadostí ZSD odmietla najmä pre nedostatočnú kapacitu sústavy.

Solárne panely, slnko, energia, elektrina, fotovoltika Čítajte viac Štátny bonus na tepelné čerpadlo aj 13-tisíc eur, na fotovoltiku 3-tisíc eur. Kde sa hlásiť?

Ďalšiemu rozvoju fotovoltiky môžu podľa riaditeľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Jána Karabu pomôcť akékoľvek efektívne fungujúce dotačné schémy. Slovensko podľa šéfa SAPI nemá núdzu o financie na zelené projekty, nakoľko nám EÚ schválila viacero dotačných mechanizmov, z ktorých môžeme alokovať aj vyššie sumy na podporu fotovoltiky. „Treba sa iba chytiť príležitosti a nebáť sa tieto peniaze využiť v čo najväčšej možnej miere. Nepochybujeme, že by sa vyčerpali pomerne rýchlo a videli by sme viac inštalovanej fotovoltiky,“ zdôraznil Karaba.

Distribučné spoločnosti by podľa Gejdoša preferovali napríklad výraznejšie dotácie na inštaláciu malých zdrojov s fyzickým batériovým úložiskom priamo na odbernom mieste. Vtedy by odberateľ mohol oveľa efektívnejšie využiť potenciál vlastnej elektriny a zároveň by sa eliminovali prípadné negatívne vplyvy na distribučnú sústavu.

debata chyba
Viac na túto tému: #fotovoltika #malé fotovoltické elektrárne #domáce elektrárne