Budeme mať čím 'kŕmiť' Mochovce? Nemci chcú sankcie pre ruské jadro

Nemecká vláda vyzýva Európsku úniu, aby uvalila sankcie na ruský jadrový priemysel v súvislosti s pokračujúcom agresiou Kremľa voči Ukrajine. Berlín chce, aby bol ruský civilný jadrový sektor zaradený do ďalšieho, v poradí už 11. sankčného balíka EÚ, informovala v sobotu agentúra AFP.

15.04.2023 09:30
jadrová elektráreň mochovce, dostavba Foto: ,
Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce už dodáva elektrinu do siete.
debata (136)

VIDEO: Pozrite sa do priestorov tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Video

Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck v tejto spojitosti poukázal na to, že Rusko zámerne využíva svoje energetické zdroje na vyvíjanie tlaku na iné krajiny. Okrem iného dodáva aj urán do palivových článkov jadrových reaktorov a uskladňuje na svojom území rádioaktívny odpad.

„Nemecká vláda z tohto dôvodu tlmočila Európskej komisii postoj, aby bol (do sankčného rámca) zahrnutý aj (ruský) civilný jadrový sektor. Malo by to byť súčasťou ďalšieho balíka sankcií,“ povedal Habeck pre DPA.

Slovensko využíva ruské jadrové palivo vo svojich reaktoroch v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach. Jeho dodávky z Ruska neboli zatiaľ narušené, v roku 2022 Slovensko päťkrát doviezlo nové palivo a zároveň odviezlo to vyhorené. Nahradiť dodávku ruského jadrového paliva by bolo zložité.

„Prechod na alternatívne jadrové palivo pravdepodobne možný je, ale vyžadoval by si niekoľkoročnú certifikáciu. Tento proces je isto veľmi náročný a alternatívnemu dodávateľovi sa ho pravdepodobne neoplatí zrealizovať s vidinou dodávky len pre naše elektrárne,“ povedal nedávno pre Pravdu Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Upozorňuje na to, že rovnaká požiadavka zaznela aj v iných krajinách, a preto by ho mohla zastrešiť Európska únia.

Slovenské elektrárne majú kontrakt na ruské palivo ešte niekoľko rokov. Palivo pre slovenské atómové elektrárne dodáva dlhodobo ruská spoločnosť TVEL, ktorá je dcérou ruskej štátnej firmy Rosatom. Slovenské elektrárne chcú mať do budúcnosti aj ďalších dodávateľov – v hre sú spoločnosti Westinghouse a Framatome.

Jadro Čítajte viac Najskôr plyn, potom ropa. Slovensko dáva zbohom už aj ruskému jadrovému palivu

Podľa ministra je nevyhnutné, aby sa celá Európska únia stala menej závislá na Rusku. „Už sme v mnohých oblastiach vrátane energetiky prešli v tomto smere dlhú cestu,“ povedal vicekancelár Habeck s tým, že rovnaký prístup je potrebné zaujať aj v jadrovom sektore.

VIDEO: Takto v marci 2022 doviezlo lietadlo ruské jadrové palivo do Bratislavy.

Video

„Nukleárne technológie sú extrémne citlivou sférou a Rusko už v tejto oblasti nemožno považovať za spoľahlivého partnera,“ uviedol šéf nemeckého rezortu hospodárstva.

Podľa neho budú pri znižovaní závislosti EÚ od ruského jadrového sektora potrebné prechodné obdobia. „Ale treba, aby sme začali a aby sme sa nebáli ani v tejto oblasti robiť rozhodné kroky,“ uviedol Habeck, ktorý v nemeckej spolkovej vláde zastupuje stranu Zelených.

Európska únia prijala za posledný rok voči Rusku už 10 balíkov sankcií s cieľom vyvinúť tlak na Kremeľ, aby ukončil svoju útočnú vojnu voči susednej Ukrajine.

136 debata chyba
Viac na túto tému: #protiruské sankcie #jadrová energetika #vojna na Ukrajine