SPP upozorňuje na trest pri krádeži plynu. Páchateľ môže ísť za mreže aj na 12 rokov

Za neoprávnený odber zemného plynu zaplatia odberatelia podstatne vyššiu sumu ako za jeho bežnú dodávku. Jeho cena je totiž vyrátaná z podstatne vyššej, štátom nedotovanej ceny. Upozornil na to manažér externej komunikácie SPP - distribúcia Milan Vanga.

25.03.2023 12:54
t 16december2019 SPP 2669928 1 Foto:
SPP
debata

Za neoprávnený odber zemného plynu zaplatia odberatelia podstatne vyššiu sumu ako za jeho bežnú dodávku. Jeho cena je totiž vyrátaná z podstatne vyššej, štátom nedotovanej ceny. Upozornil na to manažér externej komunikácie SPP – distribúcia Milan Vanga.

Martin Bartošovič, nafta Čítajte viac Nová ťažba plynu na Slovensku. Nafta plánuje obnoviť vrt do zeme na západe krajiny

„Čo sa týka zemného plynu, je dôležité rozlišovať jeho prepravcu, distribútora a dodávateľov. Distribučná spoločnosť nakupuje plyn na spotových trhoch na krytie technických a prevádzkových strát a na vyvažovanie plynárenskej siete. Tento plyn je majetkom distribučnej spoločnosti a jeho cena nie je zo strany štátu voči koncovým odberateľom plynu nijako dotovaná. Pri zistení neoprávneného odberu plynu je jeho hodnota vypočítavaná z ceny distribútora, nie dodávateľa, ktorá je dotovaná štátom,“ informoval Vanga.

Martin Bartošovič, nafta Čítajte viac Nová ťažba plynu na Slovensku. Nafta plánuje obnoviť vrt do zeme na západe krajiny

Odberateľ plynu je v zmysle zákona o energetike povinný nahradiť distribučnej spoločnosti nielen hodnotu neoprávnene odobratého plynu, ale aj všetky náklady spojené s odhalením a odstránením neoprávneného odberu. „Pri zistení zásahu do meradla spotreby za účelom ovplyvňovania hodnoty skutočnej spotreby plynu odberateľ čelí v zmysle trestného zákona trestnému oznámeniu. V závislosti od závažnosti trestného činu a veľkosti škody páchateľovi hrozí trest odňatia slobody od jedného do 12 rokov,“ dodal Vanga.

SPP-D upozornil, že odberateľ, ktorý umožní neoprávnený zásah do svojho meradla, v prípade podozrenia zo spolupáchateľstva môže tiež čeliť trestnému oznámeniu a distribučnej spoločnosti musí nahradiť hodnotu ukradnutého plynu v cene, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako štátom dotovaná cena plynu, ktorú štandardne platí svojmu dodávateľovi.

debata chyba
Viac na túto tému: #zemný plyn #SPP
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy