Trhové ceny elektriny a plynu sa cez týždeň opäť vrátili k nárastu

Elektrina na pražskej burze stojí 168 eur za megawatthodinu, za týždeň zdražela 30 eur, plyn za týždeň na holandskom obchodnom uzle zdražel zhruba o 10 eur na 53 eur za megawatthodinu.

12.03.2023 11:45
energia, energetika, seps, stlpy vysokeho... Foto: ,
Ceny elektriny aj plynu opäť na burzách rastú.
debata (20)

Elektrina a plyn na trhoch zdraželi. Počas celého týždňa sa zvyšovali ceny elektriny aj plynu. Elektrina na pražskej burze stojí 168 eur za megawatthodinu, za týždeň si pripísala takmer 30 eur. Plyn za týždeň na holandskom obchodnom uzle zdražel zhruba o 10 eur na 53 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za takmer 168 eur za megawatthodinu. V pondelok bola pritom cena elektriny na pražskej burze ešte na úrovni 139 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa plyn na budúci rok predáva aktuálne zhruba za 53 eur za megawatthodinu. Začiatkom tohto týždňa si ho pritom obchodníci mohli na spomínanom trhu zadovážiť za niečo vyše 42 eur za megawatthodinu. Na konci augusta minulého roka hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné hodnoty na úrovni zhruba 313 eur za megawatthodinu.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina #trhové ceny elektriny #trhové ceny plynu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy