Za pár drobných sa zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo, kritizujú liberáli Hirmana

Machinácie so slovenským zlatom podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) pokračujú. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman sa podľa liberálov len nečinne prizerá, ako sa za pár drobných zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo.

08.03.2023 16:55 , aktualizované: 09.03.2023 16:02
Karel Hirman Foto:
Minister hospodárstva Slovenskej republiky Karel Hirman.
debata (8)

Slovenska banská spoločnosť, ktorá prevádzkuje baňu Rozália, vykazuje namiesto zlata ťažbu “polymetalickej rudy”. V prípade zlata je pritom poplatok odvedený štátu vo výške 5 % hodnoty vyťaženej suroviny, pri polymetalickej rude sú to 2 %.

„Takúto rudu Slovenská banská spoločnosť spracuje a vyvezie do zahraničia, extrahuje z nej zlato a následne ho predá,“ vysvetlil poslanec Karol Galek s tým, že spoločnosť zarobí a Slovensko tak ročne prichádza približne o pol milióna eur.

peniaze, bankovky, peňaženka, šetrenie, výplata Čítajte viac Mzdy na papieri rastú, no na infláciu to nestačí. Sme na tom horšie ako pred rokom, západné krajiny sú ďaleko pred nami

SaS na túto kauzu upozorňovala už v roku 2019. „Po našom nástupe na ministerstvo hospodárstva sme menovali nového šéfa Hlavného banského úradu, ktorý vo veci začal okamžite konať a vymeral Slovenskej banskej spoločnosti nedoplatok 2 mil. eur," uviedol Galek. Tento proces sa však odchodom liberálov z vlády upratal do stratena. OĽaNO na úrady dosadilo svojich nominantov a odvtedy sa podľa nich problém nerieši.

V reakcii na tlačovú správu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a obvinenia v súvislosti s vývozom zlata zo Slovenska Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v prvom rade zdôrazňuje, že tvrdenia strany SaS sú zavádzajúce a minister Karel Hirman odmieta akékoľvek obvinenia z machinácií so slovenským zlatom.

Situáciou v súvislosti s vývozom nerastného bohatstva na Slovensku sa po prevzatí úradu Karlom Hirmanom MH SR zaoberá. Zdôrazňujeme, že v uvedenej záležitosti ide o dlhodobý právny problém – a to hneď vo viacerých normách – ktorým sa predchádzajúce vedenie MH SR a Hlavného banského úradu (HBÚ) vôbec nezaoberalo. Naopak, bývalé vedenie HBÚ podalo žaloby, ktoré sú vzhľadom na nedoriešenie legislatívnych otázok pre Slovenskú republiku značne rizikové. „Bývalé vedenie riešilo celú vec jednoznačne povrchne a to vidíme i dnes podľa populistických stanovísk. Vôbec sa nezaoberali podstatou problému, ktorý nevyriešime podaním žaloby – na ktorú môže na konci dňa v podobe prehry doplatiť Slovensko pre vlastné nedostatky v legislatíve.“

V tejto veci poukazuje na rozpor v právnych normách aj stanovisko Národného kontrolného úradu (NKÚ). MH SR preto v uvedenej záležitosti postupuje tak, aby boli chránené nielen záujmy Slovenskej republiky, ale aby súčasne Slovensko neutrpelo ujmu v dôsledku nesprávne podaných a neobhájiteľných žalôb. Dôležitým cieľom ministra hospodárstva Karla Hirmana je najmä reálne a odborné vyriešenie vecnej podstaty problému súvisiaceho s ťažbou a vývozom nerastného bohatstva, na ktorom rezort hospodárstva bude ďalej spolupracovať s NKÚ a ďalšími zainteresovanými stranami. „Treba si uvedomiť, že to bola práve SaS, ktorá do vedenia HBÚ posadila svojho straníckeho nominanta, a to bez skúseností z oblasti baníctva. Vyrubením poplatkov na základe legislatívne spornej situácie, ktoré sa predtým nepožadovali a podaním žaloby sa síce pochválili, ale vôbec nedomysleli dôsledky a hlavne nemysleli na to, ako tento problém po legislatívnej a vecne odbornej stránke vyriešiť, “ uvádza

8 debata chyba
Viac na túto tému: #zlato #Karel Hirman