Hirman na návšteve v unikátnom závode jadrového paliva. Nájde pre naše reaktory nový zdroj?

Alternatívne dodávky jadrového paliva pre slovenské jadrové bloky hľadá aj dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Minister Hirman využil neformálne rokovanie Rady ministrov EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku vo Švédsku aj na návštevu výrobného závodu jadrového paliva spoločnosti Westinghouse vo Västerås.

28.02.2023 15:01
Hirman Foto: ,
debata (12)

Závod spoločnosti Westinghouse je svetovo unikátny, nakoľko je licencovaný na výrobu troch druhov jadrového paliva. „Počas návštevy mu bol zo strany spoločnosti Westinghouse predstavený proces výroby jadrového paliva pre zariadenia typu VVER 440 a predmetom diskusie bola aj možnosť dodávok jadrového paliva pre jadrové reaktory na Slovensku,“ informovala hovorkyňa ministra Mária Pavlusík.

Prítomní ministri na európskej rade okrem iného jednoznačne konštatovali, že je nevyhnutná diverzifikácia dodávok jadrového paliva. Aj Slovensko je zatiaľ stále závislé na dodávkach jadrového paliva z Ruska.

Jadro Čítajte viac Najskôr plyn, potom ropa. Slovensko dáva zbohom už aj ruskému jadrovému palivu

Popri neformálnom rokovaní Rady ministrov EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku aj za účasti Európskej komisie sa uskutočnilo separátne rokovanie dvanástich projadrových krajín zorganizované Francúzskom. Zastúpené bolo ministrom Hirmanom aj Slovensko. „Ministri sa jednoznačne zhodli na kľúčovej úlohe jadrovej energie pri prechode na klimatickú neutralitu Európskej únie do roku 2050, zaistení bezpečnosti dodávok popri rastúcej elektrifikácii ekonomík EÚ a rozvoji elektromobility,“ konštatovala Pavlusík.

Ministri na stretnutí zdôraznili, že popri rozvoji obnoviteľných zdrojov energií treba rozvíjať všetky nefosílne technológie. „Pri dekarbonizácii sa bez jadrovej energie nezaobídeme, je potrebná pre nasýtenie rastúceho dopytu po elektrine. Bez cenovo a fyzickej dostupnej elektriny nebudeme schopní udržať a rozvíjať európsku priemyselnú základňu, vrátane inovatívnych závodov, ako sú továrne na batérie do elektrických áut,“ povedal po stretnutí Hirman.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #jadrové palivo #Karel Hirman
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy