Česi to dokázali. Republika už nie je závislá od dovozu zemného plynu z Ruska

Česká republika už nie je závislá od zemného plynu z Ruska. V januári 2023 klesli totiž jeho dodávky na nulu, keďže vláda v Prahe začala v minulom roku radikálne obmedzovať jeho dovoz po invázii ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022. Oznámil to v sobotu (18. 2.) večer na sociálnej sieti Twitter minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

19.02.2023 12:52
Roberta Metsolová / Ursula von der Leyenová /... Foto: ,
Český premiér Petr Fiala na snímke v strede. Ilustračné foto.
debata (236)

Česká republika bola v predchádzajúcich rokoch takmer úplne závislá od ruského plynu, ktorý sa podieľal zhruba 97 % na celkových dodávkach. Ale keď Moskva na konci augusta zastavila transport plynu cez plynovod Nord Stream do Nemecka, dodávky ruského plynu do Česka môžu prúdiť už len cez Slovensko. Od septembra do konca roka 2022 pritom klesli dodávky cez Slovensko len na 2,2 % a v januári na nulu.

Plyn Čítajte viac Slovensko má vlastné zásoby zemného plynu. Ťažba sa však zasekla. Čo sa deje?

Česko v priebehu roka nahradilo ruský plyn alternatívnymi dodávkami, najmä z Nórska cez Nemecko a tiež skvapalneným zemným plynom (LNG) z Belgicka a Holandska.

Dodávky nórskeho plynu cez Nemecko do ČR od októbra do konca roka 2022 vzrástli o približne 23 %, z Holandska o 29 % a z Belgicka až o 250 %.

Podľa ministra Síkelu k obmedzeniu dovozu ruského plynu prispelo aj zníženie spotreby tejto suroviny v Česku, ktorá v posledných troch mesiacoch minulého roka klesla takmer o 28 %, čo predstavuje úsporu 850 miliónov metrov kubických (m3) plynu.

236 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rusko #plyn