Putin oslavoval 30 rokov Gazpromu. Opäť si neodpustil vyhrážky

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok kritizoval "priame pokusy" Západu zabrániť ruskému plynárenskému gigantu Gazprom v rozvoji. Tie sú v centre zhoršujúcich sa vzťahov medzi Moskvou a Európou v súvislosti s ukrajinským konfliktom. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

17.02.2023 16:31
putin Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (54)

Európske krajiny boli silne závislé od dodávok zemného plynu od ruského štátneho monopolu Gazprom, ale potom, ako Moskva vyslala svojich vojakov na Ukrajinu, začali hľadať iné zdroje.

Putin v prejave pri príležitosti 30. výročia energetickej spoločnosti ocenil jej „efektívnosť a udržateľnosť“.

putin Čítajte viac Putin už prišiel na to, ako zachráni dieru v rozpočte. Pripravil "špeciálne zmeny"

„Napriek, úprimne povedané, nekalej konkurencii a priamym pokusom zvonku brániť a obmedzovať jeho rozvoj, Gazprom napreduje a spúšťa nové projekty,“ povedal Putin skupine zamestnancov Gazpromu prostredníctvom video spojenia.

Moskva začiatkom tohto týždňa oznámila, že vývoz jej plynu klesol v roku 2022 medziročne o 25 % a obvinila z toho európske štáty.

Nemecko vlani po invázii Ruska na Ukrajinu zrušilo schválenie prevádzky dokončeného plynovodu Nord Stream 2, ktorý by prehĺbil závislosť Európy od ruských dodávok.

Moskva uviedla, že namiesto exportu do Európy zvýšila dodávky plynu do Číny, ktoré sa v minulom roku v porovnaní s predchádzajúcim zdvojnásobili. A dúfa, že po strate podielu na európskom trhu dodávky do ázijskej krajiny ešte zvýši.

54 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom