Cena plynu ďalej klesá. Spolu s elektrinou spadli pod úroveň cenových stropov

Trhové ceny elektriny a plynu minulý týždeň stagnovala. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa počas celého minulého týždňa predávala za 171 až 172 eur za megawatthodinu.

30.01.2023 09:34
tanker so skvapalneným plynom Foto: ,
Letecký pohľad na tanker so skvapalneným plynom v blízkosti prístavného terminálu.
debata (21)

Minulý pondelok sa cena držala ešte na úrovni 193 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Klesli trhové ceny plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa plyn predáva aktuálne zhruba za 55 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa bola pritom cena plynu na spomínanom trhu na úrovni 66 eur za megawatthodinu. Na konci augusta hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné hodnoty na úrovni zhruba 313 eur za megawatthodinu.

Slovenská vláda v boji proti drahým energiám zaviedla cenové stropy. Pre malé či stredné firmy v regulovanom segmente platia cenové stropy 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne. Štát zaplatí všetko nad túto hranicu. K cenovým stropom treba ešte pripočítať distribučné poplatky. Bez dotačných schém by boli ceny energií pre mnohé firmy likvidačné.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #elektrina