Výroba elektriny z vody medziročne klesla z 2 076 na bezmála 1 831 gigawatthodín, čiže zhruba o 12 %. Rok 2022 bol extrémne suchý. Slovenské elektrárne sa podľa svojich slov snažili efektívne využiť každú kvapku a na základe aktuálnej hydrologickej situácie postupne operatívne upravovali plán odstávok, ktoré sa musia robiť pre údržbu elektrární.

„Na druhej strane, extrémne výkyvy na trhu opäť preverili pripravenosť prečerpávacích elektrární. Potvrdzuje sa, že sú efektívnym zdrojom pre regulovanie výkyvov v elektrickej sieti a ich význam bude rásť s pribúdaním výroby z nepredvídateľných obnoviteľných zdrojov,“ uviedol vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Ján Mazánik.
Menej elektriny vyrobil slovenský dominantný výrobca aj prostredníctvom tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch. Tepelné elektrárne patriace do spoločnosti Slovenské elektrárne vlani vyrobili takmer 1 136 gigawatthodín elektriny a do siete dodali skoro 909 gigawatthodín.
Pre problematické dodávky hnedého uhlia od Hornonitrianskych baní Prievidza vyrábala menej elektráreň v Novákoch. Keďže ide o dôležitého dodávateľa tepla v regióne, navyše viazaného povinnosťou dodávať elektrinu vo všeobecnom hospodárskom záujme, vypomôcť si museli hnedým uhlím z Českej republiky. Čistá dodávka do siete v Novákoch klesla o takmer 10 %. Elektráreň končí výrobu k 31. decembru 2023.
Na východe Slovenska, v elektrárni Vojany, boli zasa nútení vyrábať menej pre postupný prechod z čierneho uhlia na spaľovanie tuhého druhotného paliva. Dodávky z Voján medziročne klesli o viac ako 26 %.