Ceny palív: Benzíny a nafta zrejme mierne zdražejú

Ceny benzínov a motorovej nafty na slovenských čerpacích staniciach mierne vzrastú. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Čo sa týka vývoja na ropnom trhu, tak v posledných dvoch týždňoch ceny ropy Brent vzrástli z 80 dolárov smerom k úrovni 87 dolárov za barel. Preto očakávame, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa mohli v ďalšom týždni mierne zvýšiť,“ povedala Glasová.

22.01.2023 14:28
čerpacia stanica Slovnaft Foto: ,
Nová čerpacia stanica Slovnaft na R1 pri Pohraniciach neďaleko Nitry
debata (4)

Ceny benzínu na našich pumpách posledných desať týždňov minulého roka klesali. Prvý tohtoročný týždeň ale priniesol zmenu a ceny mierne vzrástli. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za druhý týždeň 2023 sa ale ceny pohonných látok opäť znížili. Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,489 eura a v týždňovom porovnaní tak jeho cena klesla o 0,1 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,676 eura a jeho cena taktiež mierne klesla o 0,2 %. Ceny nafty tiež klesli o 0,1 % na priemernú úroveň 1,617 eura za liter.

V medziročnom porovnaní je benzín zhruba na takých úrovniach ako vlani v takomto období. Stále je ale medziročne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 17 % vyššia ako vlani.

Počas minulého týždňa ceny ropy Brent rástli a pripísali si až zhruba 7 %, z úrovne necelých 80 amerických dolárov za barel sa dostali až nad 85 dolárov za barel. Ceny ropy podporovali hlavne očakávania, že dopyt po rope zo strany Číny by mohol výraznejším spôsobom rásť, a to dokonca v strednodobom horizonte. Očakáva sa totiž podľa analytičky oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. „A ďalším faktorom podporujúcim ceny ropy v raste je aj spomaľujúca inflácia v USA, čo vytvára predpoklady pre miernejšie zvyšovanie sadzieb zo strany Fed-u. Inak povedané, Fed by už nemal až tak výrazne „škrtiť“ spotrebiteľský dopyt,“ dodala Glasová.

Aj tento týždeň pokračoval ropný trh v raste, ale len miernejšom. V úvode tohto týždňa sa totiž ropa Brent ešte držala pod 85-dolárovou hranicou, postupne sa dostala do pásma 86 až 87 dolárov za barel. Pod zvýšenie cien ropy sa naďalej podpisovali očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy. Trhy tento týždeň vyčkávali aj na novú prognózu kartelu OPEC, ten ju však ponechal nezmenenú a naďalej očakáva rast dopytu po rope o 2,2 mil. barelov denne.

„Zároveň však OPEC a rovnako aj Medzinárodná agentúra pre energetiku predpovedajú, že práve zotavenie čínskej ekonomiky povedie k rekordnému rastu dopytu po rope v tomto roku. Toto je hlavný faktor, ktorý v súčasností tlačí ceny ropy nahor,“ uzavrela Glasová.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #benzín #nafta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy