ÚRSO finálne zverejnil ceny elektriny na rok 2023. Koľko si priplatí domácnosť?

Vplyvom nárastu trhových cien elektriny dôjde v budúcom roku k celkovému zvýšeniu sieťových poplatkov v rozmedzí od 42 % pre odberateľov elektriny pripojených na veľmi vysokom napätí až po 64 % pre odberateľov pripojených na nízkom napätí. Netýka sa to domácností a vybraných zraniteľných odberateľov. Informoval o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v nadväznosti na rozhodnutie o cenách za sieťové poplatky, ako aj cenách za dodávku elektriny pre zraniteľných odberateľov na rok 2023.

31.12.2022 20:38
Obnova rodinných domov, bývanie, rodina,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (82)

„V prípade domácností a vybraných zraniteľných odberateľov, na základe mimoriadnych opatrení vlády SR, sa časť koncovej ceny za dodávku elektriny zvýši približne o 5 % a sieťové poplatky ostávajú na rovnakej úrovni ako v roku 2022. Prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu,“ priblížil hovorca úradu Radoslav Igaz.

Ak sa nezmenia cenové položky mimo regulačného rámca ÚRSO (odvod do Národného jadrového fondu alebo DPH), celková koncová cena elektriny pre domácnosti sa podľa úradu budúci rok zmení iba nepatrne, približne o 2,5 %.

tanker so skvapalneným plynom Čítajte viac Ceny plynu pokračujú v prudkom poklese. Dostali sa na úroveň spred začiatku vojny na Ukrajine

Pri vybraných zraniteľných odberateľoch elektriny, ako sú napríklad zariadenia sociálnych služieb či bytové kotolne, majú dodávatelia uplatniť cenníky za dodávku elektriny tak, aby bol medziročný nárast približne rovnaký ako u domácností. Ostatné regulované položky koncovej ceny tiež ostávajú na rovnakej výške ako v roku 2022. „Z tohto dôvodu dopady na koncovú cenu elektriny pre tieto skupiny odberateľov budú podobné ako u domácností,“ avizoval Igaz.

VIDEO: Pozrite si, aké opatrenia pripravila vláda v boji proti drahým energiám:

Video

Pre ostatných odberateľov sa hodnota tarify za prevádzkovanie systému (TPS) na základe rozhodnutia ÚRSO v jednotlivých pásmach koncovej spotreby zvýši o približne 60 % v porovnaní s rokom 2022. Regulované poplatky za prístup a distribúciu elektriny zostávajú na rovnakej úrovni.

Narástli náklady na straty

Zároveň však výrazne narástli náklady na straty v distribúcii z dôvodu zvýšených cien elektriny nakupovanej pre účely pokrytia fyzických strát v distribúcii. „Výsledkom je nárast poplatku za straty v distribúcii, ktorý tvorí pomerne malú časť celkovej ceny elektriny, o približne 3,5-násobok v porovnaní s rokom 2022,“ vyčíslil hovorca.

Regulované poplatky za prístup a prenos elektriny, vrátane poplatku za straty v prenose, zostávajú podľa ÚRSO nezmenené v porovnaní s rokom 2022. Tarifa za systémové služby (TSS) narastie o približne 60 % oproti roku 2022, na výšku 10,132 eur za megawatthodinu (MWh).

potraviny Čítajte viac Veľké porovnanie cien potravín u susedov: pozrite si, aké sú nárasty cien vajec, chleba či zemiakov (+ 10 vybraných potravín)

Uvedené rozhodnutia podľa Igaza reflektujú porozumenie úradu ohľadne aplikácie príslušného nariadenia vlády v podmienkach elektroenergetiky. Upozornil, že ÚRSO nemá kompetenciu na právne záväzný výklad daného naradenia, snahou je však prispieť k lepšej orientácii odberateľov o uplatňovaných cenách a podmienkach v regulovaných odvetviach. „Odporúčame odberateľom pozorne preskúmať uvedené nariadenie vlády, sledovať zverejnené ceny dodávateľov elektriny a dôsledne uplatňovať svoje práva u dodávateľov elektriny,“ dodal hovorca.

Koľko si priplatí domácnosť

Odhad dopadov na náklady domácností na elektrinu pri typických príkladoch spotreby je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

zväčšiť Foto: ÚRSO
ceny elektriny 2023

Domácnosť v bytovom dome s priemernou ročnou spotrebou elektriny 2272 kWH si na základe mimoriadnych opatrení vlády priplatí mesačne len 0,78 eura. Ak by sa postupovalo podľa cenového rozhodnutia, tak mesačne by si rovnaká domácnosť priplatila o 10,95 eura viac.

Druhý príklad sa týka domácnosti v rodinnom dome s elektrickým vykurovaním a ohrevom vody. V takomto rpípade je spootreba elektriny na úrovni 8695 kWh. V takomto prípade bude domácnosť platiť mesačne o 2,46 uera navyše. Ak by sa išlo podľa cenového rozhodnutia, tak finálna suma by bola vyšia až o 34,62 eura mesačne.

Pri oboch prípadoch bude ročné navýšenie faktúr za elektrinu pre domácnosti len na úrovni takmer troch percent.

82 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #ÚRSO #2023