Lacná elektrina asi nebude, hrozia extrémne nárasty. Slovenské elektrárne odmietajú memorandum

Akcionári Slovenských elektrární v piatok neodobrili zmluvu o dodávke zlacnenej elektriny pre domácnosti.

19.12.2022 20:19
Branislav Strýček Mochovce Slovenské elektrárne Foto: ,
Na snímke generálny riaditeľ Slovenských elektrární a.s., Branislav Strýček počas tlačovej konferencie k 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO).
debata (388)

Tento týždeň budú akcionári – taliansky Enel, česká skupina EPH, ktorú spoluvlastnia český miliardár Daniel Křetínský a slovenský finančník Patrik Tkáč a slovenské ministerstvo hospodárstva – pokračovať v rokovaní a hľadaní riešenia. Dôvody nepodpisu zmluvy nie sú jasné.

Informoval o tom Denník E.

Matovič Čítajte viac Ceny energií na rok 2023: Faktúry za elektrinu ostanú rovnaké. Účty za plyn a teplo stúpnu o 15 percent

Pritom ešte na začiatku tohto decembra premiér Eduard Heger s Matovičom sľubovali, že cena elektrina sa nezmení a domácnosti budú platiť toľko, čo tento rok. Ministerstvo financií ani hospodárstva na otázky denníka nereagovali.

Medzitým však vláda schválila novú daň pre výrobcov elektriny, na čo Slovenské elektrárne zareagovali, že to môže ohroziť memorandum, ktoré sa podpísalo na začiatku roka 2022.

V polovici februára 2022 vládni predstavitelia predstúpili pred verejnosť, aby spolu so Slovenskými elektrárňami ohlásili tzv. memorandum o lacnej elektrine.

271975706 273526534890604 2668706726355938953 n Čítajte viac Vláda mení daň za istoty. Ľuďom ušetrí miliardu, elektrárne získajú Mochovce

Ministri vtedy uviedli, že jedna domácnosť vďaka tomuto kroku ušetrí 500 eur za dva roky. Dovedna pôjde zhruba o jednu miliardu eur.

V súčasnosti je tiež neistá podoba rozpočtu na rok 2023. Politici sa zrejme do konca roka nedohodnú. Je teda otázne, kto dodávateľom energií preplatí elektrinu a plyn, ktorú draho nakúpia na trhoch a lacno majú dodať domácnostiam a firmám.

matovič heger Bôrik Čítajte viac Politici majú dva týždne, inak hrozí kolaps lacných energií a kríza. Čo čaká Slovensko bez rozpočtu?

© Autorské práva vyhradené

388 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #elektrina