„Každý, kto má pocit v právnom štáte, že boli porušené jeho práva, môže sa obrátiť na orgány, ktoré rozhodnú. My sa vôbec neobávame, že by Slovnaft akýmkoľvek spôsobom v tejto veci uspel,“ povedal Matovič. Možné napadnutie výšky solidárneho príspevku na medzinárodnom arbitrážnom súde v utorok (6. 12.) avizoval generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.
Čítajte viac Slovnaft protestuje proti novej dani. Ak by zažalovali Slovensko, nečudoval by som sa, tvrdí analytikMatovič zdôraznil, že nariadenie EÚ hovorí o minimálnej dani 33 % a výšku sadzby necháva na jednotlivých štátoch. „Neobávame sa, že by Slovnaft v tejto veci akokoľvek uspel. Európska smernica hovorí o minimálnej dani 33 % a necháva štáty, aby sa rozhodli. My sme sa rozhodli ísť na 70 %. Je to nadzisk, čiže je to naozaj zisk kvôli vojne na Ukrajine z dovozu lacnej ruskej ropy. Sú krajiny, ktoré idú s nižšou sadzbou a sú krajiny, ktoré idú s vyššou sadzbou. Myslím si, že je to fér,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Matovič
Vláda posunula do parlamentu návrh zákona, ktorým majú rafinérie, ale aj firmy podnikajúce v odvetviach ropy, zemného plynu a uhlia, odviesť do štátneho rozpočtu 70 % zisku presahujúceho 120 % priemerného zisku za posledné štyri roky. „Sú krajiny, ktoré idú s nižšou sadzbou, Česká republika 60 %, sú krajiny, ktoré idú s vyššou sadzbou – ako Írsko 75 %. My sme medzi nimi, myslím si, že je to fér,“ povedal Matovič.
Slovnaft bude mať podľa ministra v tomto roku aj po zaplatení solidárneho príspevku oproti iným rokom približne o štvrť miliardy vyšší zisk. Minister dodal, že pôvodne sa pri sadzbe príspevku diskutovalo aj o výške 90 % a nevylúčil, že v pléne parlamentu môže pri schvaľovaní zákona takýto návrh prísť.