Stanislav Pánis, analytik J&T banky hovoril o závislostiach Slovenska na Rusku. Avšak nie je to jediná závislosť, ktorú má nie len Slovensko, ale aj Európska únia.
„Za 15 až 20 rokov sa Európa dostala aj do iných závislosti, napríklad na Číne – zdravotnícky materiál,“ uviedol. Ďalej si kládol otázku ako z toho von. „Produkcia domácich zdrojov je dôležitá,“ uviedol. S tým, že Slovensko vie časom využiť obnoviteľné zdroje energie, vlastnú ťažbu plynu, ropy, ale aj vzácnych kovov. „My sme v obrovskej závislosti od Činy v solárnych panelov (80 %) a snažíme sa ich presadzovať, čo je dobre. Len skôr či neskôr budeme v podobných problémoch, ako dnes,“ dodal Pánis.
Dlhodobé riešenia v rámci energetiky opísal Radovan Potočár, energetický analytik portálu energieportal.sk . „Čo sa týka plynárenstva, tak existujú riešenia, ktoré sa dajú urobiť dnes, a to napríklad diverzifikácia dodávok LNG. Vysoké ceny ho nasmerovali do EÚ. LNG sa vo veľkom do Európy natlačilo. Úzkym hrdlom tu boli terminály. Krátkodobé, rýchle riešenie za cenu vysokých cien.“ Dnes je Európa podľa Potočára isto lepšie prepojená ako kedy bola.
Čítajte viac Vláda ukázala nové ceny elektriny a plynu na 2023: Domácnosť ušetrí až 3-tisíc eur, elektrina nezdražieJedná sa však o krátkodobé riešenie. Pretože LNG kapacita tu zatiaľ nie je. Dlhodobejšie riešenia ako tvrdí, sú skôr nové spôsoby získavania plynu a jeho nahrádzania. „Vieme ťažiť z jeho infraštruktúry. A nebudeme 100 percente odkázaní na jeho dovoz,“ uviedol. Náhradami môžu byť napríklad biometán alebo vodík. To sú dlhodobé riešenia, ktoré sa nedajú urobiť hneď. „Budú trvať dlhšie ako vybudovanie nových potrubí,“ uzavrel analytik.
Vláda sa snaží pomôcť domácnostiam. Vo štvrtok predstavila návrh, ako by mali vyzerať ceny. Aj Európska komisia podáva rôzne návrhy, aby zmiernili dopady vysokých cien za energie. Komisia ho rozdelila na dva parametre. Prvým bolo znížiť dennú validitu cien. „Ako náhle by sa cena dostala nad alebo pod 5 percent, by došlo k zavádzaniu ističov. Môže byť obchodovanie teda pozastavené na krátky čas,“ Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.
Čítajte viac Zverejnili rebríček cien elektriny v EÚ. Rozdiely sú priepastné, ako zdražela na Slovensku?Druhý rozmer, ktorý navrhovala komisia. Bolo na zmiernenie kolísanie cien. Návrh hovorí o 30 dňových kĺzavých pomerov.
„Všetci sa zhodneme na tom, že to nechceme nechať úplne na trh. Ceny sú likvidačné, nie len pre domácnosti ale aj pre energeticky náročnejšie podniky. Zhodneme sa že treba tlmiť ceny a kompenzovať,“ uviedol Hapl.
K včerajšiemu návrhu vlády sa vyjadril aj Pánis. „Napriek tomu, že ceny narástli vo všetkých krajinách, tak ceny slovenské domácnosti vôbec nepocítia. Otázka je kto to zaplatí a ako sa rozpočet doplní.“
Viac si na tému návrhu vlády pomoci domácnostiam prečítajte tu:
Čítajte viac Ceny energií na rok 2023: Faktúry za elektrinu ostanú rovnaké. Účty za plyn a teplo stúpnu o 15 percent„Celá debata je kto zaplatí účet. Ceny narástli to je fakt. Ak by vláda nezasiahla vôbec, firmy by sa dostali do problémov. Treba mať na pamäti, že je to náklad a musí sa zaplatiť,“ dodáva.