Analytici rozobrali pomoc domácnostiam na drobné: Je to najdrahšia atómovka zo všetkých

Vládne energetické mimoriadne opatrenia na boj s drahými energiami za 6 miliárd eur sú najdrahšia vládna “atómovka“ zo všetkých. Myslia si to analytici zo združenia Dáta bez pátosu. Ako uviedli analytici na sociálnej sieti, vládne opatrenia zaplatíme všetci, vrátane chudobných, na daniach, ktoré budú musieť ísť výrazne hore.

02.12.2022 13:55
Igor Matovič Foto: ,
Uprostred minister financií Igor Matovič
debata (20)

„Rozdávači bez štipky chápania situácie a toho, čomu čelíme. Pokračovanie hromadných celoplošných a “všetci-rovnako” riešení. Sprosté helicopter money. Miliardy eur ročne. Nápady nedoštudovaného ministra a jeho pritakávajúceho šéfa,“ napísali analytici.

Analytikom z Dáta bez pátosu prekáža, že vláda pri opatreniach sa nikde nezmienila o odmenách za šetrenie energiami. Taktiež poukázali, že bohatým s veľkými nehnuteľnosťami a s vysokou energetickou spotrebou pôjde vysoká pomoc. Vláda mala podľa analytikov taktiež predstaviť pomoc vo forme vyšších príspevkov na bývanie chudobným domácnostiam či jednotlivcom.

Matovič Čítajte viac Ceny energií na rok 2023: Faktúry za elektrinu ostanú rovnaké. Účty za plyn a teplo stúpnu o 15 percent

„Ani náznak kopírovania úspešných schém pomoci z iných EÚ krajín cez energetické šeky postihnutým,“ dodali analytici, podľa ktorých má náš dlh v EÚ druhý najvyšší náklad. „Pôjde to do nebies. Už tento rok sú náklady len na úroky viac ako 1 miliarda eur ročne. To je dvojnásobok nákladov minulého roka,“ konštatovali analytici.

Ceny elektriny pre domácnosti sa v budúcom roku podľa vlády nebudú zvyšovať. Plyn zdražie v priemere o 15 %. Zvýši sa aj cena tepla od veľkých teplárenských firiem, a to v priemere tiež o 15 %. Ako uviedol na tlačovej besede predseda vlády Eduard Heger, ak by vláda neprijala mimoriadne opatrenia, domácnosti by zaplatili na energiách v budúcom roku o 6 miliárd eur viac.

Ako povedal na tlačovej besede minister financií Igor Matovič, štát pomôže v boji s drahými energiami dvoma spôsobmi. Priamymi štátnymi dotáciami dodávateľom energií a kontraktom so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému dodajú domácnostiam silovú elektrinu za zastropovanú cenu na úrovni zhruba 61 eur za megawatthodinu. „Pomoc štátu je tak tých spomenutých 6 miliárd eur. V priemere 3 tisíc eur na slovenskú domácnosť,“ dodal Matovič.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #energie #domácnosti
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy