Vláda schválila ďalšiu novú daň. Vyberie na nej pol miliardy a rozdelí to medzi ľudí

Na boj s energetickou krízou prispejú aj firmy podnikajúce v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií. Vládny kabinet v stredu schválil na návrh Ministerstva financií SR zákon o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií.

30.11.2022 13:40
vláda matovič heger mikulec Foto: ,
Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, minister vnútra Roman Mikulec a premiér SR Eduard Heger (všetci OĽaNO) počas 104. schôdze vlády SR 21. septembra 2022 v Bratislave.
debata (11)

Zákon, ktorý by mali schváliť v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní, dočasne zavádza pre dané spoločnosti extra daň so 70-percentnou sadzbou. Vďaka nej by sa malo vybrať na boj s drahými energiami 524 miliónov eur.

Karel Hirman Čítajte viac Vláda schválila zdanenie mimoriadnych ziskov energetických firiem. Až 90 percent „nadzisku“ im zoberie

„K zavedeniu tohto príspevku pristupujeme pre rast cien energií a jeho vplyvu na domácnosti a priemysel. Získané dodatočné finančné prostriedky budú použité najmä na zmiernenie účinkov vysokých cien energie pre koncových odberateľov, predovšetkým zraniteľné domácnosti,“ uviedlo ministerstvo financií.

Zákonom sa zavádza príspevkové obdobie, počas ktorého bude firma platiť solidárny príspevok. Príspevkové obdobie bude trvať dvanásť bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nasledujúcich po zdaňovacom období dane z príjmov prispievateľa, ktoré začína v kalendárnom roku 2022 a za každé zdaňovacie obdobie prispievateľa, ktoré začína v kalendárnom roku 2023.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #plyn
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy