Z Bruselu dorazila na Slovensko dôležitá správa. Kľúčová dohoda o lacnej elektrine dostala zelenú

Európska komisia potvrdila, že Slovensko môže od Slovenských elektrární (SE) dostať lacnú elektrinu. Komisia oznámila ministerstvu hospodárstva, že nemá výhrady voči opatreniu na stabilizáciu cien elektriny pre domácnosti, ktoré vyplýva z memoranda medzi Ministerstvom hospodárstva, Ministerstvom financií a Slovenskými elektrárňami

29.11.2022 16:17
Karel Hirman Foto:
Minister hospodárstva Slovenskej republiky Karel Hirman.
debata (24)

V zmysle memoranda o porozumení o implementácii mimoriadnych opatrení na elimináciu dopadu nárastu cien elektrickej energie uzatvoreného medzi rezortom hospodárstva, rezortom financií SR a SE, ktoré bolo podpísané dňa 16. februára 2022 sa účastníci zaviazali zabezpečiť slovenským domácnostiam kumulatívne množstvo elektrickej energie v objeme 6,15 TWh v roku 2023 za cenu 61,2077 eur/MWh silovej elektriny na výstupe zo Slovenských elektrární.

„Realizáciou memoranda sa zabráni negatívnemu dopadu niekoľko-násobného výrazného nárastu cien elektrickej energie na trhoch pre slovenské domácnosti a zároveň výrazne stabilizuje ceny elektrickej energie na úrovniach, ktoré budú pre domácnosti akceptovateľné,“ uviedol minister hospodárstva Karel Hirman.

Pričom celý objem elektrickej energie súvisí aj so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Dodávku elektrickej energie odberateľom bude ako agent zabezpečovať štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel.

Peniaze / Euro / Čítajte viac Vplyv inflácie na domácnosti: Niektorým zoberie 200, 400 až 600 eur, ukazujú prepočty NBS

Vláda v tejto súvislosti 16. novembra schválila dve rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme predložené rezortom hospodárstva, ktoré upravujú potrebný legislatívny rámec na zavedenie memoranda a definujú podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti. Zároveň stanovujú podmienky dodávok zo SE smerom na SPP a podmienky dodávok z SPP smerom ku koncovým odberateľom.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #elektrina #zdražovanie